Výzva: Pomôžte nám lepšie chrániť naše plazy

Ahojte, chceme vás týmto všetkých požiadať o pomoc. Od minulého roka pracujeme na monitoringu plazov Slovenska. Monitoring vybraných lokalít konkrétnych druhov má slúžiť k zhodnoteniu stavu plazov na Slovensku a k nastaveniu ich cielenej ochrany.

 

 

Preto by sme vám boli vďační keby ste nám poslali tipy na miesta s výskytom nižšie uvedených druhov plazov. Ak poznáte lokality kde stojí zato skvalitniť ochranu hadov, jašteríc prípadne korytnačky, pošlite nám informáciu na mail milankanya@gmail.com .

Do mailu uveďte čo najpresnejšie kde sa lokalita nachádza, aký druh ste tam videli, kedy, prípadne pošlite aj fotografiu pre presné určenie druhu. Každému kto nám zašle relevantný tip na lokalitu dostane od nás plagáty a vzdelávacie materiály o plazoch Slovenska z našej produkcie.

-          Zaslanie miesta výskytu nasledovných druhov :

 • Plazy
  • krátkonôžka štíhla (Ablepharus kitaibelii)
  • užovka hladká  (Coronella austriaca)
  • užovka stromová  (Zamenis longissimus)
  • korytnačka močiarna (Emys orbicularis)
  • jašterica krátkohlavá/obyčajná  (Lacerta agilis)
  • jašterica zelená (Lacerta viridis)
  • jašterica živorodá panonská (Lacerta vivipara pannonica)
  • užovka fŕkaná (Natrix tessellata)
  • jašterica múrová (Podarcis muralis)

Komentáre

 1. mino hovorí:

  Poslite na milankanya@gmail.com idealne aj s presnejsim popisom lokality

 2. Ivana hovorí:

  Ak je to ešte aktuálne, nafotila som dve jašterice krátkohlavé, predpokladám, že je to párik, na sídlisku v Rožňave. Veľmi krásne sfarbené. Môžem poslať foto.

 3. RNDr. Danica Božová hovorí:

  V októbri som mohla dva týždne pozorovať jaštericu krátkohlavú – na južnej strane lesoparku Baba – medzi Svitom a Spišskou Teplicou. Mám zhotovené aj množstvo fotografií a videozáznam.

  taktiež som v októbri v Lopušnej doline pozorovala vretenicu severnú – dala sa aj odfotografovať. keď som však chcela zhotoviť detail hlavy, zdvihla prednú časť tela a pre zmanu som od strachu odskočila ja. Musím však konštatovať, že to bol nádherný jedinec. Na rozdiel od zhotovených fotografií, tie už také nádherné nie sú.

  V lesoparku Baba južne od Svitu žije aj slepúch lámavý. v lete a v jeseni som mala možnosť pozorovať niekoľko živých jedincov, v jeseni i mŕtveho slepúcha – jeho vnútornosti slúžili ako potrava pri iné živočíchy (videla som aj hrobárika – zdravotnú políciu, ktorý si pochutnával na vnútornostiach slepúcha).

 4. mino hovorí:

  Adriana : Urcite islo o uzovku aku podla popisu sa neda urcit ale u vas neziju vretenice cize ak to bol hocaky had bol neskodny aj keby nahodou v sebaobrane uhryzol. Pri stretnuti s hadom ho treba nechat tak a ist prec, on sa odplazi.

 5. Adriana hovorí:

  Dobrý deň.
  mam taký menší dotaz. dňa 20.7.2014 o 17:05 som išla k nam na zahradu ktorú mame pri potoku. Ale ako som vyšla z domu na ceste predomnou sa plazil taký malý had. Zavolala som hned muža a tvrdil že je to užovka s obojkom či ako sa nazíva, foto môžem poslať ale len tel. neda sa mi stiahnuť do počítača. mala cca 20cm. Pustili sme ju do travy. Ale predtým ma asi tak mesiac dozadu cca v 6 mesiaci jun-jul vystrašil nejaky had ja to nepoznam na zahrade pri tom potoku syn 4 ročný sa hral pri chate ktoru mame cca 3m od potoka a na slniečku sa vyhrieval had bol dlhý asi do 1m. Bol sfarbený tak do tmava. Mali sme pri sebe psíka ratlíka ktorý začal strašne brechať tak som sa tam išla pozrieť a asi na 1,5 m od môjho syna som videla toho hada tak som rýchlo zobrala syna a ušla preč, potom tam už nebol, ale vyhrieval sa na slniečku predtým.
  Bývame na Zapadnom slovensku asi 5km od Senicev Rohove. Ja somtu dosťahovaná, ale ked som sa pítala domorodcov resp. bývalej p.uč. materskej školky ta mi povedala že odtialto pochadza od narodenia, ale zo žiadnym hadom ešte do styku neprišla a to je už na dôchodku, tak že udajne mam veľke šťastie že som tu take niečo vydela a bývam tu len kratko. Preto by som Vas aj chcela požiadať o radu ako reagovať pri stretnutí s hadom a ak by sa aj stalo že by zautočil čo mam robiť dalej, nerada by som totižto aby sa aj môjmu synovi niečo stalo, a zahradu mienime využívať aj nadalej na sadenie lebo ho to dosť baví farmarčiť a nerada by som bola keby to muselo prestať kvôli zvery(hociakej). Srnčie a dančie mame tiež na dlani aj na zahrade, sice už pomenej ked sme to oplotili ale pravidelne každý den vidime na vychadzke par kusov. Dakujem za radu

 6. RNDr. Danica Božová hovorí:

  Dobrý deň!

  Po čase sa ozývam opäť. V teréne som podľa možností celý rok. Pozorovala som aj plazy. Jašterica mi doteraz vždy ušla, dnes sa mi konečne podarilo zhotoviť niekoľko záberov – predpokladám, že to bola jašterica krátkohlavá. Videla som aj obrovskú vretenicu, kým som však dala dola k krku foťák a snažila sa zaostriť, ušla do trávy a stratila sa. Vretenicu – predpokladám, že mláďa som videla i v sobotu.

  Lesopark Baba pri Svite, blízka Lopušná dolina pri Svite.

  V máji som videla i hada medzi Vyšnou Bocou a Čertovicou – dám tie fotky všetky dokopy a potom pošlem.

 7. Nandy hovorí:

  Dnes t.j.21.7.2014 som pri rieke Topľa videl a fotografoval (viď stránku na FB “Príroda v okolí Bardejova”, jašterica krátkohlavá/obyčajná (Lacerta agilis) samčeka aj samičku.

 8. Domino hovorí:

  Nušt teda a tie S. Salamandra asi nie čo ? :) Potom poposielam do konca mesiaca….. skoro každý den chodím a natrafím na niečo okrem berusky a hlavne to by rád teraz stretol….

 9. mino hovorí:

  Domino: Diky, posli do mailu hlavne to stromovku

 10. Domino hovorí:

  Nazdárek, už mám niake fotky mám ja poznačené miesta a dátumy… zatial to boli A. Fragilis a Z. longissimus + aj dlžky…. Viem že to není v zozname a je to obojživelník ale často teraz chodím po daždi pozerať S. Salamandra už mám zo 5 kúskov takto zdokumentovaných, a ak teda nie, či to niekto nepotrebuje ak si dokumentuje ich výskyt .. :) Pošlem to ked budem mať toho viac….

 11. mino hovorí:

  David: Dakujeme, poznam to tam ale tieto druhy co spominas som tam nevidel. mas odtial aj nejake foto tyhcto druhov? ak ano posli mi to na mail. diky

 12. Dávid.Prievalsky hovorí:

  Napríklad Vyhne-Kamenné more.Videl som tam Užovky stromové,ale aj jašterička zelená,a jeden krát aj vipera berus