Jarná brigáda

imag0224Konečne je zima za nami! Dni sú čoraz teplejšie a čo je najlepšie, začínajú vyliezať jašterice a hady :) . Rozhodli sme sa pomôcť  aktívne našim plazom a ako najvhodnejšia pomoc bola vybraná revitalizácia okolia dedinky Dobrá Voda. Cieľ vybudovať úkryty a zimovisko pre plazy – hlavne pre jašterice zelené.

 

imag0130

Dobrá Voda je dedinka v srdci Malých Karpát obkolesená so všetkých strán CHKO Malé Karpaty. Na okolitých xerotermných stráňach majú plazy ideálne podmienky pre život. Jašterice a hady toho pre život moc nepotrebujú. Okrem potravy, s ktorou sa moc pomôcť nedá, potrebujú úkryty pred dravcami a miesto kde sa skryjú v zime pred mrazmi a vyčkajú na jar.

 

imag0102

 

V spolupráci so starostom Dobrej Vody – pánom Drobným, ktorému chcem touto cestou ešte raz veľmi poďakovať, sa nám podarilo vybudovať viacero “skaliek” slúžiacich ako úkryty a jedno relatívne veľké zimovisko. Skalky po krátkom čase zarastú a budú aj estetickým doplnkom krásneho prostredia v okolí dediny.

 

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

 

Podľa posledných správ od jedného z našich členov, ktorý sa tam bol v nedeľu (t.j. týždeň po brigáde) pozrieť, má už každá skalka svojho obyvateľa. Jašterice veľmi rýchlo využili nové ponúknuté úkryty. Tie im poskytnú primeranú ochranu pred predátormi a potešia oko nejedného turista a obyvateľa obce.

 

imag0240

 

Chcem sa na záver poďakoval všetkým zúčastneným (bolo nás 13!) za ich čas, energiu a dobrú náladu, ktorú so sebou prvú aprílovú sobotu priniesli. Myslím, že sme si to užili a naša snaha prinesie veľmi rýchlo ovocie v podobe stabilnej populácie jašterice zelenej a iných plazov v okolí. Zároveň verím, že to nie je posledná akcia tohto typu na západe a tento rok ešte minimálne jednu podobnú akciu zorganizujeme.

 

imag0224

Komentáre

  1. Filip Sindler hovorí:

    Dobry den, zaujal me vas clanek o brigade pro jesterku zelenou. Ja se zajimam o populaci uzovky stromove (zamenis longissimus) v Bilych Karpatech (CR) ktera prechazi z uzemi SR z Bielych Karpat. N a uzemi CR aktualne probiha zachranny program pro tento druch vcetne staveb “specialnich biotopu” pro uzovku stromovou – kmposty jako lihniste, kamene zidky pro ukryt atp. Zajimalo by me jestli planujete nekdy nejakou brigadu na pomoc teto krasne uzovce v Bielych Karpatoch napr stavbu kamennych zidek atp.? pokud ano, rad bych se takoveto brigady zucastnil pokud to bude mozne.
    Jinak preju mnoho uspechu a mnoho vybudovanych biotopu pro plazy:-)

  2. Stefan hovorí:

    pekne