Jarné plazobranie v Krupinskej planine

Môj prvý výlet so Združením priateľov herpetofauny sa konal  v polke apríla v oblasti Krupinskej planiny, kde sa členovia združenia stretávajú pravidelne každý rok.
 

 

Východné Slovensko reprezentoval Miňoke, mladý člen Braňo  a budúci nádejný člen združenia (teda ja). Po náročnom týždni mi padlo vhod si aspoň cez víkend trochu oddýchnuť a tak som sa už nevedel dočkať piatkového poobedia.  Po dlhých troch hodinách strávených v aute sme tesne po zotmení dorazili na chatu. Tam už na nás čakali zvyšní nadšenci plazov.  Po zoznámení mohol začať príjemný večer plný zábavy doprevádzaný opekačkou a dopĺňaním tekutín pred sobotňajším výletom.

 

V sobotu ráno dorazil aj posledný člen týmu a tak sme sa mohli vydať hľadať plazy. Po asi pol hodine cesty autami sme dorazili na miesto, vybalili sme sa a vydali sme sa cez les smerom k miestnej zrúcanine hradu, tento krát už po vlastných. Cestou cez les sme našli niekoľko salamandier škvrnitých (Salamandra salamandra). Pred samotným zdolaním kopca hradu sme si dali krátku prestávku počas ktorej sme obdivovali a fotili hojné zastúpenie jašterice múrovej(Podarcis muralis). Chalanom sa podarilo nájsť krásne mláďa užovky obojkovej (Natrix natrix). Keďže sme boli tesne pred cieľom, ale nie v cieli, tak sme sa pustili do zdolania kopca. Hneď pri „vstupe“ do hradu nas príjemne prekvapila malá ropucha obyčajná (Bufo bufo), ktorú chalani fotografovali ako nejakú princeznú. Na hrade sme našli silnú populáciu jašterice múrovej a zopár jedincov jašterice zelenej (Lacerta viridis).  Po príjemnom dni strávenom na hrade sme sa rozhodli vrátiť späť na chatu. Po ceste sme si dali dve zastávky, jednu kratšiu na zrúcanine kláštora a jednu dlhšiu pri chmeľovej polievke a dobrej večeri.

 

Večer sa niesol v duchu prijemnej zábavy,  ktorá bola na chvíľu prerušená „Výročnou členskou schôdzou“.


V nedeľu ráno sme sa rozhodli doplniť fotografické úlovky o krátkonôžky štíhle (Ablepharus kitaibelii), ktoré sa vyskytujú na neďalekom kopci.

 

Ak mám zhodnotiť víkend, tak ten bol nad moje očakávania. Spoznal som milých ľudí, stretol som sa s plazmy v ich prirodzenom prostredí. Tím čo tam boli spolu so mnou by som sa chcel poďakovať za jeho spríjemnenie.

autor: Peter Dudjak

Komentáre

 1. Peter Dudjak hovorí:

  Voláme sa rovnako. Môžeme sa spojiť a pozozprávať ?
  Môj rod je naviazaná na Čirč a Sabinov.

  Dudjak

 2. Nix hovorí:

  krásne fotky….hlavne ta krátkonožka štíhla ;)

 3. Nix hovorí:

  pekné fotky….tá jašterička sa mi lúbi 8D

 4. Peto hovorí:

  Ďakujem. Lenka, aj ja sa tešííííím. :)

 5. Lenka hovorí:

  Si to napísal fajne, ako hotový profi člen :) )) Už sa tešíme na nejaké budúce stretko.

 6. fleiredelie hovorí:

  Good job Peťo :-)