Aktualizované – Plazia sa Slovenskom – videodokumenty o plazoch Slovenska

emys-orbicularis_1V roku 2015 som začal uvažovať o tom ako by sme čo najlepšie vedeli sprostredkovať objektívne informácie o démonizovaných hadoch ale aj jaštericiach a pre širokú verejnosť neznámej korytnačke. Práve audiovizuálny dokument som vyhodnotil ako najvhodnejšiu formu pri ktorej by sa nemalo interpretovať jeho posolstvo inak.

 

 

 

Od jary 2016 som začal zbierať jednotlivé zábery všetkých druhov našich plazov. Precestoval som niekoľkokrát celé Slovensko. Rozhodol som sa využívať výlučne fotografickú techniku, keďže v dnešnej dobe už dokáže fotoaparát v kombinácií s kvalitnými objektívmi robiť krásne HD videa. Cez zimu 2016 som zistil, že skoro všetko nie je také ako som chcel a na jar som začal odznova.  Zistil som, že treba točiť aj biotopy širokým objektívom, natáčať zvuky okolia a snažiť sa vystihnúť plazy počas zaujímavých životných situácií. Niekedy som mal úžasné šťastie, inokedy zasa nie. Zlepšil som techniku, natočil scény ktoré som si cez zimu naplánoval a na jeseň som mal o každom druhu slušné množstvo záberov.

 

 

V zime 2017/2018 som sa venoval zostrihanie všetkých záberov. Dookola som vylepšoval scény, skracoval, predlžoval, upravoval, bolo to nekonečné. Následne prišiel na rad zvuk a nahovorenie, čo som netušil, že bude najťažšia časť. Staré dobré fotografovanie, keď človek strávi len pár minút úpravou fotografie, netreba, strihať, vymýšľať, riešiť zvuk, napísať scenár, napísať texty, nahovoriť texty  atď..

 

 

 

 

Nebolo mojou snahou konkurovať National geographic dokumentom, ani ašpirovať na vedecke ocenenie. Hlavným motívom ale aj cieľom bolo aby výsledný dokument ukázal prostredníctvom pekných záberov čo najširšej verejnosti krásu našich plazov. Jednoducho vysvetlil nedorozumenia a predsudky v ich videní a chápaní. Ideálne ak by bol dokument využívaný pri výučbe na základných a prípadne stredných školách.

 

 

Keďže málokto vie, že na Slovensku žije pôvodný druh korytnačky, prvý diel je venovaný práve korytnačke močiarnej (Emys orbicularis).
Ďalšie diely budem vydávať postupne a zverejňovať ich tu a na youtube kanály. Preto ak vás to zaujalo sledujte priebežne túto stránku a FB profil. Budem rád za každý komentár, zdieľanie ale hlavne ak to ukážete deťom v školách, kamarátom a každému koho názor na plazy by sa mohol zlepšiť.

 

 

Prvý diel nájdete tu: korytnačka močiarna

2. diel : užovka stromová

3. diel : jašterica zelená

4. diel : jašterica krátkohlavá

5. diel : slepúch lámavý

Komentáre

  1. Marcel hovorí:

    Je to super., perfektne natočené a spracované. Budú aj moje obľúbené? – mloky?