Prednáška na Gymnáziu M.R. Štefánika v Košiciach

Dňa 26. marca 2010 som si poriadne privstal, keďže ma čakala moja prvá sólo prednáška o slovenských plazoch a ich ochrane. Prednáška sa uskutočnila v rámci týždňa ochrany prírody. Pripravil som si všetko potrebné a vyrazil na Gymnázium Milana Rastislava Štefánika v Košiciach. Samozrejme som zabudol foťák, čo mi našťastie prednášku nepokazilo. Dorazil som približne o 7:30.Pred Kabinetom biológie ma už čakala RNDr. Suchá, ktorá mi pomohla túto prednášku vybaviť. Presunul som sa do telocvične, kde som všetko pripravil. Hneď ako zazvonilo na prvú hodinu  o 8:00,  telocvičňa sa začala plniť. Čoskoro tam bolo cez 90 ľudí čo ma dosť prekvapilo, pretože som očakával maximálne 2 triedy. Začal som si hovoriť, že toľkých ľudí neprekričím.


Ale hneď ako som začal rozprávať, všetci sa utíšili a hltali všetko čo som hovoril. Hlavne mladší ročník sa pýtal enormné množstvo otázok, čo ma veľmi potešilo. Takisto som si vypočul niekoľko ich príbehov o stretnutiach s našimi plazmi, ale bohužiaľ aj zopár viet o zabíjaní hadov a jašteríc. V telocvični bola veľmi dobrá atmosféra a dobre sa rozprávalo, ale zrazu som zbadal profesorku Suchú, ako klope na hodinky a uvedomil si že už nemám veľa času.


Prednáška skončila aplauzom a ja som postupne začal žiakom ukazovať živé exempláre zvierat. Samozrejme sa všetci nahrnuli na hromadu a začala tlačenica aj po pokusoch vysvetliť im, že na každého sa dostane. Najviac zaujal veľhad kráľovský , ktorého si každý chcel odfotiť. Veľmi sa mi páčili vety typu „Veď to nie je slizké“ alebo „Jéj to je ale zlaté zvieratko“. Zo začiatku bojazliví jedinci, si nakoniec nejakého hadíka tiež poťažkali, z čoho som mal veľkú radosť.  Zopár nadšencov sa ma snažilo prehovoriť na predaj užoviek, ale to je na takejto prednáške bežné. Ani po zvonení žiaci nechceli opustiť telocvičňu, ale na rozkaz profesorov to nakoniec urobili.


Profesorka Suchá sa mi poďakovala a vravela, že takúto prednášku určite rada uvíta znova.  Ku koncu prišiel aj Peťo Benedik, ktorý je tak ako ja mladý člen a pomohol mi pobaliť sa a odniesť všetko späť domov.


A nejaké tie slová na záver? Nuž prednáška sa vydarila perfektne, žiaci boli super a určite sa teším na ďalšie prednášky .


Ladislav Vasil