Prednáška na ZŠ Požiarnicka – Košice

p1010939Dňa 12.02.2010 som už od rána trpel na žalúdočnú nervozitu. Veď aj bol dôvod. Čakala na mňa prednáška na základnej škole, kde je okolo 800 žiakov a počiatočný plán, bol rozdeliť ich na 3 skupiny. Našťastie to ale dopadlo inak.Na prednášku som dorazil o 8.30 v spoločnosti Milana Novotného, ktorý mi prisľúbil účasť a postaral sa o presun na prednášku, keďže moje auto sa rozhodlo ju bojkotovať. Pred školou nás už čakal Laco Vasiľ, náš nový mladý člen. Vo vnútri sme sa stretli aj s našim novým riadnym členom Peťom Mokrým. Po počiatočných organizačných formalitkách, nás pán riaditeľ Mgr. Tibor Kollár odprevadil do telocvične kde už žiaci pripravovali posed pre publikum. Tam sa nás už ujala Peťova manželka Katka, ktorá celú akciu zorganizovala (za čo ti patrí veľká vďaka).


p1010905


Okolo deviatej sa telocvičňa začala plniť žiakmi. V priebehu 15-tich minút, sa počet žiakov podľa môjho odhadu prevalilo cez magickú stovku,(po uverejnení článku som sa dozvedel že to bolo cez 200 žiakov) mne sa podlomili kolená a vyšiel som na popravisko.


p1010908


Deti z prvého stupňa ma však veľmi milo prekvapili. Boli to skvelí poslucháči, s množstvom otázok a zážitkov a tak sa po chvíľke rozpútala pekná diskusia. Deti boli milé, vnímavé a bolo vidieť, že sa im plazy vôbec nehnusia. V telocvični vládla skvelá nálada, ktorá sa stupňovala s každým novým hadom a jašterkou. Ku koncu prednášky, atmosféra vrela nadšením. Keď som deťom oznámil, že mám pre ne prekvapenie v podobe živých hadov a jašterov, nadšenie prepuklo v jasot, sto detí sa ako na povel zdvihlo zo žineniek a obkľúčili nás.


p1010942


Každý si chcel hada alebo jaštera pozrieť zblízka, dotknúť sa ho a odfotiť sa s ním. Otázky nemali konca kraja a následná diskusia trvala snáď dlhšie ako samotná prednáška.


p1030259


Ale nedalo sa nič robiť, museli sme končiť, lebo bolo ďaleko po pol jedenástej a za dverami ma už čakala druhá várka žiakov z druhého stupňa. Stihol som si len zvlažiť hrdlo a prepnúť prezentáciu na „druhostupňový“ upgrade a hor sa do toho. Druhý stupeň som odhadol čo do počtu tak 30-50 detí viac ako prvý (vraj ich bolo nebezpečných 300+), ale už mi to ani také hrozné neprišlo.


p1030243


Žiaci to už boli samozrejme iný, ako z prvého stupňa, a preto aj prednáška sa viac podobala na prednášku a nie na diskusiu, lebo v publiku už nesedeli deti. Ich počiatočné rozpaky pri prednáške, boli už v začiatkoch prednášky prekonané a tak sa prednáška niesla v skvelom duchu. Ku koncu prednášky keď som im oznámil, že sme priniesli aj nejakú tú „háveď“ sa zopakovalo bojové obkľúčenie ako z predchádzajúcej prednášky a zase sme sa všetci štyria ocitli v obkľúčení zvedavcov.


p1010951


Deti preukázali, že majú hodne odvahy a že strach z hadov pramení jedine z povier. Až na jedno dievča, sa každý hada dotkol, vačšina sa neobávala si ho dať ani na krk. Aj dievča čo bolo jediné, ktoré som si všimol, že sa hadov bojí, po 15 minútovom okukávaní sa odhodlala, a hada sa dotkla. Aké bolo jej prekvapenie? „Veď to vôbec nieje hnusné“ boli slová, ktoré z nej doslova vyleteli. Kolo krku si ho síce nedala, ale potvrdila, že had vôbec nieje také to hnusné, zákerné a zlé zviera, za aké ho považovala.


p1010907


A čo k tomuto treba dodať? Prednáška prekonala všetky moje očakávania a aj najtajnejšie sny. Bolo to jednoducho skvelé. Deti, atmosféra……..je to neopísateľný zážitok a už teraz sa teším na všetky prednášky, ktoré na mňa ešte čakajú. Kto nevyskúšal, neuverí……

Komentáre

 1. dannyceky hovorí:

  moja skola… bola tam pekna prezentacia :D

 2. Nerd hovorí:

  Mino, super.. nech ti to nadsenie vydrzi :D

 3. fleiredelie hovorí:

  Ďakujem pekne za komentáre a podporu. Tieto prednášky sú najlepšia vec, ako deťom ukázať krásu našej prírody a hlavne našich plazov. Spraviť prednášku v super kolektíve je ten najkrajší pocit, aký len môžeš zažiť. Dúfam len, že tých prednášok bude čo najviac a že deti uvidia a dozvedia sa aj niečo o zvieratkách nielen z internetu a že im dáme krajšie podnety na trávenie času ako hranie hier na počítači.

  Milan Oselský

 4. nikola horvathova hovorí:

  cipaaaaana super dnes som tam bola s trebisovskou a bolo to nieco neuveritelne

 5. Viki Majlath hovorí:

  Takéto popularizačné prednášky s názornou ukážkou sú skvelým spôsobom ako ukázať deckám, že strach a odpor k hadom nie je na mieste. Snáď im to ostane aj do budúcnosti a nerozšíria rady dospelých podľa ktorých len mŕtvy had je dobrý had. Aj my sme robili takéto prednášky v KE, SNV, PO a stretli sme sa len s pozitívnym ohlasom a dúfame, že aj všetky nasledujúce dopadnú takto dobre. Držíme palce, nech sa vám darí.

 6. Adam Regec hovorí:

  Musím zložiť klobúk a pogratulovať k úspešnej prednáške.

  Názorná ukážka je najlepší spôsob ako zmeniť vzťah väčšiny ľudí k plazom. O to viac ma potešilo, že deti sú skutočne otvorené novým myšlienkam. Je to skvelé, pretože deti takéto zážitky oveľa viac prežívajú a dlho si ich zapamätajú.