Prednáška pre deti v dennom tábore v Bratislave

prednaska-ba-2V júli som bol kontaktovaný pracovníkmi jedneho kultúrneho centra v Bratislave. Pýtali sa či by sme mohli pre deti navštevujúce denný tábor urobiť prednášku o plazoch spojenú s besedou. Požiadavka bola jediná: “Doneste nejakého riadneho hada!”.


Našli sme dátum ktorý vyhovoval obom stranám, dohodli sme približný obsah a nechal som tam aj naše plagáty nech si decká môžu pred prednáškou čosi popozerať. V priebehu nasledujúceho týždňa som bol ešte kontaktovaný pani vedúcou, aby sa uistila že donesieme na ukážku poriadne monštrum (to sú moje slová). Na živé hady sa všetci tešili asi najviac. Keďže sám nevlastním hada potrebných rozmerov, požiadal som o pomoc ďalšieho člena a kamaráta v jednej osobe – Fotka (Matej Follrich). Ten ochotne súhlasil s tým že “verejnosti” predstaví svoju cca 2m dlhú veľhadicu Bertinu. Ja som naopak pre porovnanie doniesol maličkú samičku iného druhu veľhada zo Šalamúnových ostrovov.

prednaska-ba-3

deti nemaju vsugerovaný neopodstatnený odpor voči hadom

Fakt, že deti od začiatku vedeli že sme doniesli hada a skutočnosť že o veciach ktoré ma zaujímajú neviem hovoriť stručne spôsobili, že ku koncu už bolo viac vyrušujúcich ako počúvajúcich. Nakoniec ale všetko dobre dopadlo a prešli sme k praktickým ukážkam. Väčšina detí nakoniec prekonala odpor k hadom a aj tí najbojazlivejší využili možnosť dotknúť sa živého hada. V niektorých chvíľach boli dokonca oba hady z toľkého záujmu očividne nervózne. Zaobišlo sa to ale bez nepríjemností.

prednaska-ba-4

ani dievčatá nemusia byť ešte beznádejne stratené :)

Keď sme asi po hodine ohlásili odchod, mnoho detí nás prehováralo, aby sme ešte zostali a aby sme ešte prišli a doniesli ďalšie hady. Musím ale povedať že ma teší aký veľký bol ich záujem o hady. Dúfam – aj keď neverím – že im to zostane a nebudú cítiť k týmto nemým tvorom v budúcnosti odpor.

prednaska-ba-2

každý sa skôr či neskôr odváži a zistí, že nie sú slizké a zákerné

Nakoniec sa mi ešte naskytla vynikajúca príležitosť speňažiť zvlečku môjho pytóna za neuveriteľných 40SK. Keďže som ale skromný, dobrotivý a rád robím radosť druhým, odmietol som túto lákavú peňažnú čiastku a onému záujemcovi som asi 140cm dlhú zvlečku podaroval.