Reportáž z výletu na južnom Slovensku jar 2008

p107073630.4-4.5.2008 sa uskutočnil prvý tohtoročný výlet Združenia priateľov herpetofauny. Za cieľ sme vybrali vytipované lokality južného Slovenska.Počas nášho výletu sme sa pohybovali v dvoch oblastiach. Prvé dva dni sme strávili v okolí Kováčovských kopcov(Burda). Ubytovaní sme boli na chate u Soni a Rasťa, ktorým chcem týmto ešte raz veľmi poďakovať. Chata bola perfektne vybavená a hlavne situovaná v prekrásnej prírode. Počas týchto dvoch dní sme zaznamenali 14 jedincov krátkonôžky štíhlej, cca. 100 jašteríc zelených a 2 jedince užovky fŕkanej (jeden bohužiaľ mŕtvy na ceste).

lacerta-viridis-27

Nasledujúci víkend sme strávili v južnej časti Krupinskej planiny. Ubytovaní sme boli rovnako ako minulý rok v skautskom dome. Počas tohto víkendu sme videli 11 krátkonôžok štíhlych, cca. 30 jašteríc zelených, 2 jašterice múrové, 1 užovku fŕkanú a jednu užovku stromovú. V sobotu sa k nám na jeden deň pripojil aj Ivan Zwach. V jeho najnovšej publikácií budú zverejnené aj niektoré fotografie našich plazov odfotených počas našich výletov.
zamenis-longissimus-7
Cieľom tohto výletu bolo nájsť a zdokumentovať pokiaľ možno čo najviac jedincov a lokalít výskytu krátkonôžky štíhlej. I napriek tomu, že z rôznych dôvodov sa výletu zúčastnila len hŕstka ľudí oproti pôvodne prihláseným, myslím že výlet dopadol veľmi úspešne. Dúfam, že na ďalšom výlete sa zúčastní viac ľudí, aby sme boli schopní preskúmať viac lokalít a objaviť viac jedincov našich plazov.
p1070678
viac fotografii nájdete tu