Revitalizačná brigáda v “údolí plazov”

Pred zhruba mesiacom ma oslovil môj priateľ z NAPANTu so zaujímavou ponukou. „Na jednej lokalite s výskytom plazov organizujeme skautskú brigádu. Nechcel by si navrhnúť vhodné revitalizačné opatrenia? Taktiež by bolo treba priamo na mieste usmerniť asi 15 skautov k tomu čo treba spraviť, prišiel by si?“


Táto ojedinelá ponuka ma veľmi zaujala. Problém pri revitalizačných opatreniach býva v nedostatočnom počte ľudí ochotných pomôcť hadom a jaštericiam. Tento problém pri tejto akcií hneď na začiatku zmizol. Preto som neváhal a vybavil som si na avizovaný termín dovolenku. Veď čo je jeden deň dovolenky oproti zlepšeniu života desiatok hadov a jašteríc.

vyplnené zimovisko

Čas zostávajúci do dohodnutého dňa som strávil prípravami a návrhmi najvhodnejších opatrení pre príslušnú lokalitu. Zohľadňoval som hlavné potreby tunajších druhov hadov a jašteríc. Konzultoval som opatrenia s viacerými priateľmi, ktorí už mali skúsenosti s podobnými úpravami. Medzi inými s Jirkom Halešom a Radom Smolinským. Jirka Haleš má bohaté skúsenosti s vytváraním umelých zimovísk a liahní pre plazy, rovnako ako herpetológ s cca. 60 ročnou praxou vie bezpochyby veľmi dobre čo plazy pre svoj život potrebujú.

prekryté plechom

Kľúčovým prvkom sa stal multifunkčný útvar, ktorý by spĺňal podmienky pre zimovanie, liahnutie a zároveň by slúžil ako úkryt pred predátormi. Zhodli sem sa, že minimálne jeden takýto útvar väčších rozmerov je nutné vytvoriť. Ďalšie jednoduchšie podporné by mali byť v okolí. Samozrejmosťou bolo vyčistiť okolie v čo najväčšie miere od vysokej „buriny“ aby boli čo najväčšie plochy presvetlené a umožňovali tak plazom vyhrievanie sa a jednoduchý prechod pri hľadaní potravy.

prekryté rastlinami


vchod do zimoviska


Pár dní po akcií mi prišiel potešujúci email. „Pekný podvečer prajem, a oznamujem potešujúcu správu – teraz mi napísal Ondro, čo bol s nami na brigáde, že na druhý deň videli dievčatá dve užovky pri liahniskách. Aké to neviem, ale aspoň že tam boli.“ Plazy sa teda až prekvapujúco rýchlo „vrhli“ do nových miest s ideálnymi podmienkami. Je tam však ešte mnoho práce a preto sme sa zhodli, že budeme pravidelne rozširovať a vylepšovať podmienky pre tunajšie hady a jašterice.