Stavba zimoviska pre Zamenis longissimus

Už niekoľko rokov pozorujeme na lokalite v okolí obce Nevoľné výskyt nášho najdlhšieho hada a to užovky stromovej (Zamenis longissimus). Tento rok sme sa rozhodli pomôcť populácií tohto krásneho plaza, stavbou zimoviska. V nasledujúcom krátkom článku by sme vám radi ukázali že nejde o nič náročné.

 

 

 

 

Postup bol nasledovný.
Najprv sme vykopali jamu o rozmeroch cca 1x1m o hĺbke 0,5m a z nej ústiacu plytkú priehlbinu do ktorej sme vložili starú odkvapovú rúru, ktorá bude slúžiť ako vchod do zimoviska. Do vykopanej jamy sme začali skladať kamene a to tak aby medzi nimi boli dostatočne veľké medzery a aby nehrozilo zavalenie obyvateľov.

Vyplnenú jamu je nutné zakryť, my sme použili plech, avšak dá sa použiť aj igelit či starý koberec. Následne treba na zakrytú jamu navŕšiť kompost alebo niečo čo bude hnitím vytvárať teplo, my sme použili hnoj zmiešaný so slamou.

 

Takéto zimovisko je potrebné prekryť vrstvou pletiva s dostatočne veľkými okami, ktoré slúži ako ochrana pred predátormi.

Nakoniec sme na pletivo naskladali rôzne konáre. Po dokončení zimoviska sme si ešte urobili menšiu brigádu a vyčistili okolie od odpadkov.

(Hotové zimovisko)

(Odpad vyzbieraný po okolí)

Každý kto uvažuje nad týmto spôsobom pomoci našim plazom by nemal váhať. Veď koniec koncov nejde o nič zložité, len o deň strávený s priateľmi a zakončený dobrým pocitom.

Na záver, no v neposlednom rade, by sme radi poďakovali starostovi obce Štefanovi Henželovi a taktiež majiteľovi pozemku Stanislavovi Balážovi, ktorých náš nápad nadchol a podporili nás. Dúfame že čoskoro zaznamenáme v zimovisku prvých obyvateľov.

Komentáre

 1. mino hovorí:

  držíme palce a budeme radi za report ako sa vam to podarilo

 2. Blažej hovorí:

  Dobrý den,už dlhšiu dobu mám problém v mojéj záhrade z hrabošmi .Z krtmi som si poradil, ale z hryzcom
  si radi neviem dať. Hladal som radu na vebe dlhšiu dobu ,až som objavil článok o pomoci pomocou užoviek,
  vybudovaním “hadníku”. Dalšim hladaním som sa dostal až na vašu stránku, kde som sa o tomto spôsobe
  boja s hlodavcami opäť presvedčil.
  V súčastnosti je už “hadník” rozpracovaní. Rozhodol som sa skombinovať váš “hadník” a “hadník” z
  inéj ponuky vebu. Ak bude dielo dokončené, tak vás budem informovať a doložím aj fotkami.

 3. Tomas hovorí:

  Dobry den Dusan, obavam sa ze vypudit hada z jeho prirodzeneho prostredi anie je mozne. Jedina moznost je odchyt a vypustenie niekde dalej, al enai v tom pripade nie je mozne garantovat ze sa nevrati. To ze sa vyskytuje v okoli Vasej zahradky znamena ze tam ziju aj hlodavce ktore robia zahradkarom sarapatu, okrem skody na zasadenych plodinach casto vyhryzu diery aj do chatiek aby sa dostali ndu do ukrytu. Uz som takto odchytaval uzovku stromovu prave z diery v stene ktora tam bola ood hlodavcov – uzovka ich zlikvidovala. Kde mate tu zahradku? Idealne by bolo manzelke vysvetlit ze v tomto pripade je had pre cloveka vacsinou prospesny tym ze sa stara o likvidaciu skodcov.

 4. Dušan Benovič hovorí:

  Dobry den, vaše zimovisko je super, palec hore. No ja mam opacny problem. Mame uzovku ale nechceme ju. Na našej záhradke sa odnedavna objavuje uzovka stromova. Ja sa hadov nebojim a tak zakon schvalnosti chcel aby uzovku vzdy prva zbadala manzelka (vzdy k smrti vydešená). Podla informacii z internetu mame rekordmana o pribliznej dlzke 2 metre. Dufam ze sa mi podari ju vyfotografovat, je placha. Vieme ze je uzovka chranena, ale uzovka nevie o velkom strachu manzelky, a tiez uzovka nevie ze majitel zahradky je prave manzelka. Mam strach o uzovku a o to, co vsetko by sa jej mohlo stat. A moj dotaz je, ako vypudit uzovku šetrně? Na zahradke ma uzovka klud cely tyzden a na vikend jej nasa navsteva evidentne nevadi.. Tusime ze ma ukryt pod betonovym blokom pod terasou. Vopred dakujem za napady.

 5. Adam Javorčík hovorí:

  Enni Lobby, výskyt Zamenis longissimus na tejto lokalite sa v priebehu posledných rokov rapídne znížil, čo možno pripísať tažbe a zvláčaniu dreva z okolitých lesov. Či je zimovisko už obývané nevieme zatiaľ s istotou konštatovať, snažíme sa lokalitu menej navštevovať a hady nerušiť. Takže by sme sa radi vyhli nepodloženým domienkam, avšak keď budeme pozorovať nejakých obyvateľov určite o tom budeme informovať :)

 6. Enni Lobby hovorí:

  Za aký čas myslíte, že si zameniska tento úkryt nájde? pekná práca, pozravujem :)

 7. Radwan hovorí:

  Pekné :) Už len trochu popracovať na jazykovej stránke a bude to perfektné.