Stretnutie so sluchovo postihnutými deťmi v Bratislave

imgp0876Na konci novembra sme boli pozvaní na stretnutie so sluchovo postihnutými deťmi v Kultúrnom stredisku pri Patrónke v Bratislave.
Tieto deti, i keď nepočujú, nás prekvapili svojou úžasnou vnímavosťou a záujmom o všetko okolo nich. Rovnako ako hady, ktoré nemajú sluch ale o to viac vyvinuté zmysly, aj tieto deti nám dokázali, že fyzický hendikep im nebráni v tom, aby sme im mohli rozprávať o plazoch Slovenska. Pani vychovávateľka nám veľmi pomáhala. Naše často príliš odborné výrazy týmto maličkých deťom prekladala do znakovej, ale aj detskej reči. Tým naša prednáška získala iný rozmer. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa počiatočný odpor čo i len pri spomenutí slova „had“ postupne menil na záujem a všemožné otázky k životu plazov. Toto nás len utvrdilo v našom presvedčení, že strach z hadov nie je vrodený, ale získaný od ľudí, ktorí hady bez logického odôvodnenia zatracujú.

imgp0868

 

Bezpochyby najväčšiu radosť u detí vyvolali naše „rekvizity“. Keďže všetky hady žijúce na Slovensku sú zákonom chránené, nie je možné ich odchytávať a chovať v zajatí. Preto sme deťom priniesli na prezentáciu aspoň hady, ktoré chováme doma. Väčšie hady reprezentoval veľhad kráľovský (Boa constrictor constrictor) a menšie stromové pytón kobercový (Morelia harrisoni). Pozorovali sme rovnaký priebeh ako pri prednáške. Najskôr sa nikto nechcel ani priblížiť, potom sa deti osmelili a začali hady hladkať. Následne som vyzval deti, či sa nájde niekto odvážny, kto si ho dá na krk. Po prvom odvážlivcovi sa všetky deti začali predbiehať v tom kto bude ďalší a strach bol definitívne preč.

imgp0885

Táto prednáška bola v poradí už druhá, ktorá vznikla vďaka spolupráci s týmto kultúrnym centrom.  Hneď po prednáške sme dostali otázku, či by sme mohli po novom roku urobiť ďalšiu, čo sme samozrejme neodmietli.

imgp0872

Bolo nám potešením podeliť sa s týmito výnimočnými deťmi o poznatky o hadoch a jašteričkách, ktoré žijú na území Slovenska. Ďakujeme.

viac fotografií nájdete tu