V záhrade mám hada!

Veta skoro tak silná, ako Hanibal ante portas. V mnohých spúšťa tzv. chytací reflex: chytim lopatu, krompáč, papuču, svokru…..hocičo je po ruke a zlikvidujem toho záškodníka na mojej záhrade.

V mnohých z nás, hady vyvolávajú ostych až bázeň, v extrémnych prípadoch doslova fóbiu. Dnes sa nebudeme zamýšľať nad tým, čo strach z hadov vyvoláva a ako sa ho zbaviť. Viem, znie to divne. Ja, herpetológ, čo hady a plazy vo všeobecnosti chráni a víta – idem písať článok o tom, ako sa ich zo záhrady zbaviť? Skôr skúsim poradiť, ako docieliť to, aby sa  „nevítaný“ návštevník u vás na záhrade necítil ako doma. Dám vám na to dva návody. Jeden má 5 bodov. Druhý iba jeden. Ktorý si vyberiete, nechávam na vás.

 

 

5 bodov, ako sa zbaviť hada zo hady zo záhrady

 

1, POKOSTE TRÁVU


Áno, mať trávnik udržiavaný nie je len výsadou peknej záhrady, má to aj praktický vplyv, ak sa chcete zbaviť hadov zo záhrady. Hady vo všeobecnosti nemajú radi otvorené priestranstvá, ale skôr preferujú zarastené oblasti. Pokiaľ budete mať na záhrade „Anglický trávnik“ verte mi, že hady sa mu oblúkom vyhnú. Je to pre nich neznáme a nebezpečné otvorené pole.

Tip: Vyhnite sa aj častému polievaniu trávnika. Premočená a podmočená tráva priťahuje hlavne vodomilné užovky ako sú Užovka obojková a Užovka fŕkaná.

 

2, UPRACTE VŠETKY HROMADY DOSÁK A KAMENIA


Skalky, kopy dreva, nahádzané kopy kamenia, plechy, vysypaný kompost, starý nábytok – všetky tieto veci slúžia ako výborný úkryt pre všetky plazy. Ich odstráneným a vytvorením čistej plochy na záhrade vezmete hadom všetky možnosti, kam by sa ukryli a keďže ste im nechali len krásne pokosený anglický trávnik, na vašej záhrade ich nič lákať nebude.

Tip: Drevo na kúrenie skladujte vo vnútri domu pokiaľ to možnosti dovolia, poprípade vybudujte preň uzavretý prístrešok do ktorého sa hady nebudú vedieť dostať.

 

3, ODSTRÁŇTE KRMÍTKA PRE VTÁKY


Áno, čítate dobre. Kŕmitka pre vtáky môžu byť veľkým lákadlom pre naše hady.

Za prvé: hady, ako napr. Užovka stromová si rada zmlsne aj na vtáčikoch, keď sa jej ich podarí uloviť – a kde ich je viacej ako pri krmítku.

Za druhé: vtáčiky väčšinou pod krmítkom narobia neporiadok z potravy, ktorý priťahuje hlodavcov a tí priťahujú……správne hady.

Tip: Aj vašich štvornohých miláčikov kŕmte radšej doma, vyhnete sa tomu kolotoču potrava-neporiadok-hlodavce-had.

 

4, ZLIKVIDUJTE JAZIERKO


Jazierka sú krásnym doplnkom záhrady, žiaľ, majú jednu veľkú nevýhodu. Kypia životom. Áno, v okolí jazierok sa to len tak hemží komármi – ktoré priťahujú žaby – ktoré priťahujú…..však to už ani nemusím dopisovať?

Tip: Bazén je na tom presne rovnako ako jazierko s tou výnimkou, že sa v ňom môžeme okúpať. Hady a ostatné hore uvedené však priťahuje rovnako.

 

5, PORIADNE OPLOTENIE


Urobte poriadne uzavreté oplotenie. Zakopte fóliu/textíliu z plotu aspoň 10cm do zeme. Nezabezpečí to 100% účinnosť a nikdy priestor hermeticky neuzavriete, ale odradí to väčšinu hadov, ktoré pokiaľ možno vždy volia cestu najmenšieho odporu.

Tip: Oplotenie zo živého plota pravidelne strihajte a vyvarujte sa používania mulčovacej kôry ako aj veľkých kusov skál.

Ak ste dočítali až sem a riadili sa radami uvedenými hore, gratulujem. Týmto postupom sa Vám podarilo vytvoriť absolútne sterilnú záhradu, ktorá neprekypuje životom a je úplne neatraktívna pre všetky tvory okrem človeka. A nie, nemyslím to ironicky. Dodržaním postupu vyššie skutočne minimalizujeme možnosť, že had zavíta na vašu záhradu. Skúsiť môžete ale ešte jeden postup. Ten má len jeden bod.

Volá sa:

AKO SOM ZAČAL MAŤ RÁD HADY.

 

Autor: Milan Oselsky, www.herpetolog.sk

Komentáre

 1. Milan Oselsky hovorí:

  Dobry den p. Beata
  z Vasho opisu ste vytvorila pre uzovku frkanu idealne prostredie a preto aj odchyt by nic nevyriesil. Uzovka frkana sa zivi rybkami, ale dokaze ulovit len male a chore jedince (aj ked v malom rybnicku asi nebude mat problem ulovit aj zdrave).
  Kazdopadne, Vas problem bude niekde inde. Pokial nachadzate rybky bez hlavy, postriehol by som si skor na macku. Uzovka zozerie rybku vcelku. Jej celuste niesu prisposobene na odhryzanie kusov potravy, preto nieje mozne, aby odhryzla rybke hlavu.
  Uzovka pre Vas v zahrade problem nieje. Nevie Vas pohryzt, nevie Vam ublizit. Vie Vam vsak prevencne pomoct pri udrzbe jazierka tym, ze zabrani rozsirovaniu chorob (slabu/choru rybku okamzite ulovi). Nemusite sa bat ani toho, ze tam budete mat kopec hadov. Priroda to zariadila jednoducho, predatori sa drzia len v takom mnozstve, aby boli schopne sa uzivit. Pokial Vase jazierko neuzivi viac ako 1 uzovku, tak sa tam nerozmnozi.
  Mozete mi kludne zavolat na 0918551284 a prediskutujeme to aj po telefone, ale obavam sa, ze tam vela nevymyslime.
  S pozdravom
  Milan Oselsky

 2. Beata Hideghétyová hovorí:

  Zdravým, mam v záhrade jazierko, ano prekypuje životom,. Nie je veľké, taká vybagrovaná jama, v strede hlbka asi 1,40 m a priemer 2 – 3 m, zdedila som ho. Mám v ňom rybyčky, veľmi sa im darí, žaby sa niekam odsťahovali. Tento rok som objavila, lepšie povedané sa ku mne do jazierka prisťahovala úžovka frkaná /našla som si jej popis na internete/mrcha krásne sa vie potápať a je asi 50 cm dlhá. Bývam uprostred vilovej štvte a v blízkom okolí nie sú prírodné jazaerá, najbližšie je asi 6 km, takže je mi záhadou kde sa tu vzala. Rozhodne by som ju nechcela zabiť, ale bola by som celkom rada keby sa odsťahovala, vôbec ma nebaví pozorovať ju pri love mojich rybyčiek a trufa si na pekne veľké kusky, keby ich aspoň celé zožrala, ale nie zožerie im hlavu a potom ich nechá tak. Mám psov a jazierko musím čistiť veľakrát aj ručne a z toho mám teraz fobiu a okrem toho sa bojím že sa ta mrška rozmnoží a ja budem mať kopu hadov. Neexistuje nejaká mudra rada ako ho presvedčiť nech sa odsťahuje ?
  S pozdravom
  Beata Hideghétyová