Jašterica múrová – Podarcis muralis (Linaeus, 1768)

podarcis-muralis-4Jašterica múrová je štíhly a neobyčajne mrštný druh jašterice s nápadnou plochou a zašpicatenou hlavou, s dlhým tenkým chvostom, ktorý dosahuje 60-65% celkovej dĺžky tela a dlhými končatinami, vďaka ktorým výborne skáče.




Popis: Svojou celkovou stavbou tela a plochým trupom je skvelo uspôsobená k pohybu v úzkych skalných štrbinách. Okraj krčného límca je u tohto druhu rovný. Za nozdrou má Podarcis muralis 1 postanálny štítok a za ním 1 štítok frenálny. Medzi očných viečkom a nadočnými štítkami je rada drobných zrniečkovitých štítkov. Medzi okom a sluchovým otvorom sa často vyskytuje väčší štítok (massetericum), ktorý obklopujú drobné štítky. Zvrchu je sfarbená plavo až červenohnedo s tmavými škvrnami a tmavým sieťovaním, ktoré môže u samičky splývať v tmavý pás lemovaný svetlejšími pásikmi. Šupiny na chrbte majú bronzový lesk. Na bokoch sa u dospelých jedincov objavujú modré škvrnky. Brucho je belavé až žlté, samce a staršie jedince ho majú až tehlovo červené.

podarcis-muralis-5
Jašterica múrová


Rozšírenie:: Jašterica múrová je rozšírená v južnej, západnej a strednej Európe.


Biotop: Jaštericu múrovú nájdeme na lokalitách v nadmorskej výške od 200 až do 1430 m n. m., kde vyhľadáva slnkom exponované stráne vo vápencových a andezitových oblastiach. Podľa pozorovaní je jašterica múrová obyvateľkou lesov, v ktorých obýva skalnaté formácie. Zrejme sa tak deje z potravinového a konkurenčného dôvodu. Nenájdeme ju na kyslých horninách. Naopak, nájdeme ju na zrúcaninách, kamenných budovách, v opustených kameňolomoch, starých múroch, riečnych navigáciách, hrádzach priehrad a na násypoch ciest a koľajníc. Okrem teploty v rámci biotopu je podstatným faktorom aj jeho vlhkosť. Vyhýba sa aj extrémne suchým lokalitám.


Veľkosť: Dorastá do dĺžky okolo 18-20cm.


Potrava: Jašterica múrová sa živí hmyzom rôzneho druhu. Obratne loví pavúky, motýle, húsenice, červy atď.

podarcis-muralis-2
bruško samca Jašterice múrovej


Rozmnožovanie: Pári sa v apríli až júni, samčeky sú silno teritoriálne. Samička znášku 2-8 (10)vajíčok s pergamenovým obalom nakladie v júli do nôr do skalných štrbín, pod kamene, ale aj v zemi, na konci dutinky, ktorú samička sama vyhrabe. . Jedna samička môže v priebehu sezóny naklásť 2-3 x. Ale doba kladenia vajíčok je závislá od klimatických pomerov na danej lokalite, na dobe oplodnenia i veku samice. Podľa všetkého ale prebehne mesiac od oplodnenia. Mláďatá sa liahnu 5,5 – 6,5 cm veľké v júli, auguste po 6-11 týždňovej inkubácii v priamej závislosti na teplote. Dospievajú vo veku 3-4 rokov.


Ochrana: No Slovensku aj v Čechách je kritický ohrozená.


Výskyt u nás: Je to jediný zástupca rodu Podarcis, ktorý sa vyskytuje na našom území. V minulosti sa síce v súvislosti so Slovenskom spomínal aj ďalší druh tohto rodu – Podarcis taurica, jašterica trávna, ale jej výskyt z Vihorlatu je sporný. Na území Slovenska výskyt jašterice múrovej zasahuje na sever až k povodiu stredného i horného Váhu, do Súľovských skál, Chočského pohoria a Veľkej Fatry, Malých Karpát, cez Strážovskú hornatinu, Kremnické i Štiavnické pohorie a Slovenské Rudohorie, Muránsku planinu, Slovenský kras, Vršatecké Podhradie, Červenokamenné bradlo, Ladonhora a Slánské pohorie.

Komentáre

  1. Mora hovorí:

    Ahojte

  2. [...] viacerých chránených a zriedkavých druhov živočíchov najmä plazov, z ktorých typická je jašterica múrová (Lacerta muralis), v priľahlých lesoch sú to lesné druhy spevavcov a dravcov. Kamenné more je [...]

  3. mino hovorí:

    BIOMONITORING : texty su starsie. ake konkretne?

  4. BIOMONITORING hovorí:

    Mate nejake chyby v textoch!

  5. Vanessa hovorí:

    Prosim pomoc, mam doma mlada jašterice murovej. Nevyzera v dobrom stave a vonku mrzne preto je u nas. Spravila som jej mini terrarium je to plastova myska v nutry je hlina na sadenie dva velke kamene par živich rastlin a kamene. Kupila som mikro cvrčkov a tak isto jej chitam male mušky. mam UVB lampu pod ktorou je cca 5-6 hodin denne. Myslim že ešte nič nejedla a neviem ako ju k tomu donutit hoci ake rady budu dobre dakujem.

  6. mino hovorí:

    murove tam su az pri plastovciach. nad tesmakom su jasterice zelene, viac krat som tam bol a videl ich, samice sa mozu niekedy zamenit s travnymi.

  7. kk hovorí:

    Pri šahách som jaštericu múrovú nikdy ešte nestretol, ale 100% som si istý že sa nemýlim ak napíšem že jašterica trávna sa tu vyskytuje v chatárskej oblasti medzi šahami a tešmákom (ano, nemýlim si ju so samicami lacerta viridis)

  8. eidechsen2 hovorí:

    oni ciu ai na skalach ich dan biva niekedi az 5

  9. eidechsen2 hovorí:

    na skalach ciu vela

  10. Mino hovorí:

    Jano: samcek

  11. nerd hovorí:

    To jackob:

    Pretoze:
    1) nedokazes jej zabezpecit vhodne podmienky
    2) je zakonom chranena a nemas ju co drzat doma = porusujes zakon…

    Zaverom, pust ju tam, kde si ju nasiel. V prirode jej bude fajn, u teba zdochne.

  12. jackob hovorí:

    Jakub Kysel vam pise:

    Aj ja ju mam doma ale mi nechce žrať neviem preco

  13. bm2 hovorí:

    ja sem si staval bunkr vikopal sem tam diru na ohen a skocila tam jasterica sem ju vitahel dal sem i zrat a pit a odvtedy nam ostala na dvore a ani neodesla do vcilku .

  14. bm2 hovorí:

    muj kamos ich chyta furt a ja mu rikam ze su chranene on je k***t

  15. Bic0 hovorí:

    Uz som ti pisal ze je zakonom chranena, nesmies ich teda vobec chytat. A prosim ta, nerob si tu z toho chat, ked mas otazku, opytaj sa rovno vsetko na 1x.

  16. Hugo Holík hovorí:

    ale ja kazdú co najdem tak ju vypustím

  17. Bic0 hovorí:

    Treba ju pustit kde si ju nasiel

  18. Hugo Holík hovorí:

    mám ju doma asi pred chvílou som ju našiel na záhradke.