Príznaky a prvá pomoc pri uhryznutí vretenicou severnou

vipera-berus_0Podľa toxikologického centra bolo v rokoch 1999-2005 na Slovensku nahlásených len 11 prípadov osôb uhryznutých vretenicou severnou. Pacientom bola poskytnutá podporná symptomatická liečba bez nutnosti podania séra, čo stačilo na ich úplné zotavenie. Zaujímavé však je, že všetci uhryznutí boli deti a k ich intoxikácii došlo buď z neznalosti, alebo nezdravej suverenity pri neodbornej manipulácii s hadom (Dluhorucký et al. 2000, Valenta 2008).Celkové príznaky intoxikácie: Väčšina uhryznutí má za následok len lokálne postihnutie, alebo ľahkú celkovú alteráciu (poškodenie organizmu), pričom ústup nekomplikovaných akútnych zmien sa dá očakávať v priebehu 3-4 dní po uhryznutí. V ťažších prípadoch približne 10 dní i dlhšie. Niekedy je priebeh intoxikácie diskrétny a otrava sa prejaví až komplexnými príznakmi (Valenta 2008).


Ako u väčšiny vreteníc, tak aj u V. berus patria medzi prvé príznaky celkovej intoxikácie napr. nauzea (nutkanie na zvracanie), vomitus (dávenie), nadmerné potenie, zvýšená teplota a smäd. Zvracanie môže nastať už niekoľko minút po uštknutí a býva sprevádzané abdominálnymi (brušnými) bolesťami charakteru koliky, preháňaním, výnimočne krvácaním a niekedy aj inkontinenciou (pomočovaním). Tieto príznaky ukazujú na strednú až závažnejšiu intoxikáciu a môžu pretrvať až 48 hodín po uhryznutí (Valenta 2008). Avšak pri bežnej intoxikácii s celkovými prejavmi je možné očakávať úplné zotavenie a normalizáciu systémových zmien do 1-3 týždňov. Reid (1976) uvádza, že deti sa uzdravovali rýchlejšie ako dospelý.


Pri hodnotení intoxikácie sa všeobecne používa klasifikačné Reidove schéma (Reid 1976):


1) Minimálna alebo žiadna rekcia – lokálny opuch, celkovo bez reakcie, alebo reakcia z ľaknutia.


2) Ľahká reakcia (obr.) – väčší opuch s gastrointestinálnymi (týkajúce sa žalúdka a čriev) problémami, alebo bez nich, ale bez ďalšieho systémového postihnutia.


3) Stredná reakcia – rozsiahly opuch. Šok trvajúci menej ako 2 hodiny. Ďalšie známky mierneho systémového postihnutia.


4) Ťažká reakcia – šok trvajúci dlhšie ako 2 hodiny, alebo opakujúce sa šokové stavy. Ďalšie známky ťažkého systémového poškodenia.


5) Fatálna reakcia (V prípade V. berus skôr ojedinelá. Môže byť zapríčinená súhrou viacerých faktorov ako napr. silná alergická reakcia na jed vretenice a zlý zdravotný stav pacienta – srdcovocievne ochorenia, vysoký vek, alebo nízky vek u malých detí a pod.)

Ľahká reakcia na intoxikáciu v distálnej (koncovej) časti tretieho prsta pravej končatiny (fotené po 7 hodinách od uhryznutia).


Prvá pomoc:
Z dôvodu vysokej variability účinku toxínu na pacienta je nutné postupovať individuálne a nesmieme vylúčiť možnosť následných komplikácií (sensu Valenta 2008):


1) Zavoláme rýchlu zdravotnícku pomoc (tel. 112).


2) Pacienta je potrebné stabilizovať (najlepšie v ležiacej polohe), pričom na postihnutú končatinu aplikujeme dlahu a VOĽNÚ bandáž. TLAKOVÚ imobilizačnú bandáž NEPRIKLADÁME!


3) Postihnutá končatina sa môže mierne podložiť, aby sa znížil prípadný postup opuchu a bolestivosť.


4) Bandáž môžeme postupne (cca po 15 min) posúvať vyššie od postihnutého miesta (napr. cca o 10cm), pričom dbáme na to, aby stále zostávala VOĽNÁ – t.j. medzi bandáž a končatinu sa musia pohodlne zmestiť aspoň 2 prsty.


5) Postihnutého pomáha ukľudňovať psychicky. Ak nedošlo k poklesu krvného tlaku (točenie hlavy, slabosti, alebo mdlobám), môže postihnutý sedieť. V žiadnom prípade sa neodporúča akýkoľvek zbytočný pohyb.


6) Ak nedošlo k rozvoju príznakov celkovej intoxikácie, môžeme podávať nápoje, pričom sa VYVARUJEME KÁVE a ALKOHOLU! Vhodný je napr. ovocný čaj, alebo čistá voda.


7) Akékoľvek lieky, alebo sérum môže podať len kvalifikovaný lekár. Pri podaní séra musíme prihliadať na prítomnosť známok systémovej reakcie. V prípade ak niekoho uhryzne vretenica severná, netreba panikáriť. Zároveň však nie je dobré situáciu podceňovať a preventívne vyhľadať lekársku pomoc.


Zoznam literatury:
Dluhorucký, S., Králinský, K., Raffaj, D., et al., 2000: Uhryznutie zmijou u detí- niektoré kontroverzné otázky a vlastné skúsenosti. Čes-slov Pediat, 56 (8): 438 – 442.
Reid, H. a., 1976: Adder bites in Britain. Br Med J, 2 (6028): 153 – 156.
Valenta, J., 2008: Jedovatí hadi – intoxikace, terapie. Galén, Praha, 402 s.

Komentáre

 1. Michal hovorí:

  Článok dobrý, diskusia nič moc :)

  Ale Gramma-nazi sa nájde skoro všade ako vidím. Mne vadilo skôr slovo dospelý v pluráli.

  Slovo ušktnúť nie je žiaden čechizmus – https://slovnik.juls.savba.sk/?w=u%C5%A1tkn%C3%BA%C5%A5&s=exact&c=S1ca&cs=&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=orter&d=scs&d=sss&d=peciar&d=hssjV&d=bernolak&d=noundb&d=orient&d=locutio&d=obce&d=priezviska&d=un&d=pskcs&d=psken#

  V každom prípade, uštknutie vretenicou je dobrý zážitok, pri slabej reakcií máte tri dni pocit akoby ste mali končatinu celú privretú nonstop v dverách

 2. Martina hovorí:

  Ahojte, som laik a myslím že je to napísané dobre. Dosť som si z toho zobrala. Prosím Vás to číslo treba ale trošku obnoviť na 155 – zdravotníci (treba volať pri náhlej zmene zdravotného stavu)
  112 – nezdravotnícky pracovníci
  Ak vieme určite povedať, že uhryznutie bolo od vretenice a sme niekde v lese a uhryznuté je dieťa alebo chorý človek určite by som volala 155.

 3. EMA hovorí:

  JA SOM NEMYSLELA TAKU POMOC ALE KEBY SOM BOLA V LESE A ZACHRANKA NEPRIDE TA CO NECHAM HO UMRIET NEVIEM KTO TO PISAL ALE TA JE TO HROZNE

 4. Nerd hovorí:

  ale nie :D natlak vacsiny…

 5. Lenka hovorí:

  Rado, si super! :)

 6. nerd hovorí:

  ok – prerobil som to…

 7. Lenka hovorí:

  Uhryznutie – presné či nepresné vyjadrenie, na tomto mieste je to vždy lepšie slovo ako to uši drásajúce uštknutie. Článok raz visí na hlavnej stránke Združenia, je teda asi určený predovšetkým laickej verejnosti, bežným ľuďom, čo hľadajú informácie a tým to stopro BUDE vadiť a sotva niekto pochopí, prečo tam nasilu musí byť také divné neprirodzené slovo. Úplne stačí ak naučíme ľudí, že vretenice neštípu, ale hryzú a nie motať ich tým, že nehryzú, ale ŠTKNÚ (???). Veď to sa ani napísať normálne nedá… :)
  A Nerd, vďaka za knihu. Už došla.

 8. nerd hovorí:

  ano suhlasim ze je to cechizmus, na druhu stranu slovensky ekvivalent neexistuje…

 9. Lia hovorí:

  slovensky jazyk vyraz ustknutie nepozna, je to cechizmus

 10. nerd hovorí:

  Lukas – s tel cislom suhlasim – uz som to aj opravil, ale s ustknutim si stojim za svojim… Sam vies ze z biologickeho hladiska ide o nieco ine ako pri uhryznuti… Nechcem riesit jazykove okienko – to som musel na gympli a mam z toho depku este dnes… Mozno je jazykovo spravne uhryznutie ale taktiez doma hovorime pohovka a nie hovnik…

 11. mino hovorí:

  s Radom som o tom diskutoval a tiez mi to vadilo ale ako autor clanku ma presviedcal ze je to zauzivany pojem pre uhryznutie ktore vraj nie je presne vyjadrenie a ani ustipnutie nie je

 12. lukáš hovorí:

  pls zmente to ustknutie na uhryznutie. nie som ziadny jazykofil, ale ked to ma mat edukacny charakter, nech aspon klucove slova su po slovensky. na konci casti prva pomoc, bod 1) by som do zatvorky dodal “(112)”. potom tento comment zmazte.