Popis: Veľmi ľahko ju rozpoznáte vďaka žltým, oranžovým, krémovým či bielym polmesiačikom nachádzajúcim sa za hlavou. Sú lemované dvoma čiernymi škvrnami. Farba tela je hnedá, sivozelená alebo olivovozelená s tmavými škvrnami po bokoch tela. Poddruhy z Talianska a juho-východu Európy majú dva svetlé pozdĺžne pásiky tiahnuce sa cez celé telo. Poddruh zo Španielska je tmavý bez charakteristických polmesiačikov za hlavou. Užovka obojková môže mať aj čisto čierne sfarbenie. Oči sú veľké, zrenice kruhovitého tvaru, dobre prispôsobené dennej aktivite.
Rozšírenie: Rozsiahly areál takmer celej Európy, severozápad Afriky a stred Ázie.
Biotop: Močiare, podmáčané miesta, okraje jazier, riek či potokov.
Veľkosť: Maximálna dĺžka kolíše od 120 až po 150cm, pričom samce sú podstatne menšie a dorastajú do 100cm.
Potrava: Najčastejšou potravou sú žaby, obojživelníky a ryby. Nepohrdne však ani žubrienkami či rôznymi červami… Ide o aktívneho lovca, ktorý svoju korisť vyhľadáva a často ju spozoruje až keď ju vyplaší. Žaby požiera za živa. Korisť prehĺta od hlavy, výnimočne aj odzadu.
Pohlavie: Ťažšie rozpoznateľné a založené hlavne na veľkosti. Samice sú väčšie a robustnejšie.
Rozmnožovanie: Vzhľadom na to, že tento druh obýva prevažne chladnejšie oblasti, samičky kladú vajíčka do tlejúcej vegetácie. Teplo, ktoré takto vzniká, napomáha urýchľovať vývoj vajíčok. Ak ide o výhodné a obľúbené miesto, môže sa stať, že tam kladie aj viac samičiek naraz. Boli objavené prípady kedy sa v jednom hniezde našlo až 3750 vajíčok. Párenie nastáva začiatkom mája a mladé sa liahnu po 60-75 dňoch s dĺžkou 11-22cm.
Obrana: Keďže nejde o hada s jedovým aparátom, vyvinul si niekoľko stratégií obrany. Had v nebezpečenstve syčí a nafukuje svoje telo, aby sa tak stal väčším ako v skutočnosti je. Ďalším spôsobom je predstieranie “smrti”, ktoré sa volá thanatóza. Had upadne do strnulého stavu s bruchom hore, vyvrátenou hlavou, otvorenou papuľou a jazykom voľne vypadnutým von. Súčasne vylučuje z kloakálnych žliaz zapáchajúci sekrét. Takéto správanie je však inštinktívne a po čase sa had preberie a snaží sa ujsť. Hlavnou zbraňou je však maskovanie sa v močiaroch vo vysokej vegetácii a rýchly útek.
Ochrana: Tento druh má veľký počet prirodzených nepriateľov, ako sú krysy, kuny, ježkovia, orliaky, káne a iné. Najväčšou hrozbou je likvidácia ich prirodzených biotopov. Vytváranie umelých vodných rekreačných areálov okolo jazier má za následok úbytok týchto hadov na niektorých územiach… Takisto vysúšanie pôd, bahnitých oblastí či ničenie rákosia má príliš nepriaznivý vplyv na ich stavy v prírode… Je preto potrebné vytvárať čoraz viac chránených oblastí a miest vhodných na ich prežitie. Takisto rybári si myslia, že výrazne znižujú počty rýb v rybníkoch a pritom ryby sú len doplnkovou potravou…
Dĺžka života: Dožívajú sa okolo 15 až 20 rokov.
Výskyt u nás: Vyskytuje sa do nadmorskej výšky až 1200m.n.m. Prakticky žije na celom území Slovenska, v častiach ktoré neboli podstatne poznačené činnosťou človeka.
Synonymá: užovka obyčajná, užovka obojková
Dohto plaza som držal v ruke a je fakt krásny )
Patrik: Dakujeme za pochvalu
rozhodne naj stránka o plazoch mam ju ako oblubenu polozku inak raz na jazere Izra v Slanskych vrchoch podarilo chytit jednu na udicu
Dnes som zazrel párik užoviek v domácom rybníku. Sú nádherné. Majú dostatok potravy ,Žaby a rôzne chrobáky.Dám na ne pozor.
wuden: presne tak nie je sa coho bat, vsetky nase uzovky su neskodne
Fuuh, som si vydychla… Som sa dnes bola prvykrat kupat v jazere v Rakusku (Sankt Polten) a natrafila som prave na toto cierne cudo so zltymi flakmi Takze zajtra som tam zas a bez obav:D
Tana: vdaka
tieto komenty ma strasne rozosmiali
zenske… dostudujte si fakty, robite hanbu celemu svojmu pohlaviu…
a sebe zbytocnou hysteriou zaludocne vredy
…inac musim povedat ze krasne fotky a celkovo super stranka
IVANA: a co by vam tak asi ta mala neskodna uzovka asi spravila? sak ona ledva natlaci do hlavy zabu alebo malu rybu, jed nema, ma tak chabe telo zeby ste ju rozpucili nohou ako chrobaka, tak aka hysteria? nepozerajte tolko spravy v televizii….
Milá pani Martinka viem o čom hovoríte dnes som práve stala pred bytovkou ked ma zavolal sused že máme v pivnici hada tak som skoro skolabovala ked som ho videla.myslela som že dostanem infarkt kedže tam dosť často chodím aj s detmi
To Martina:
Nemusite sa vobec bat – uzovka obojkova nie je nijako nebezpecna… Dokonca sa ani nebrani hryzenim – miesto toho vypusta silno zapachajuci sekret (je neskodny), v ktorom sa vyvala…
Navyse je zakonom chranena (ako vsetky ostatne nase druhy plazov).
Odporucam vam udrziavat nizko pokosenu travu na zahrade a mat upratane vsetky veci – hady sa takto upravenemu miesto radsej vyhnu (nemaju sa tam kde schovat)…
Pekne pozdravujem my sme dneska mali tiež nemilu navstevu asi to bola užovka skoro som zinfarktovala a ani von sa mi nechce byvame na dome vedla mame velku zahradu o ktoru sa nikto nestara môže ich byť v okoli viac či je to Topoľčiansky okres hroozne sa boji a mame aj male deti brrrr (
http://img688.imageshack.us/img688/1236/dsc00130qp.jpg
Spozorovana v lokalite ludskych obydli. Lokalita: obec Kmetovo (okr. Nove Zamky), Podunajska pahorkatina, nadm.vyska cca 140 m n.m.
Dakujem kompetentnym zo stranky plazyunas.com za pomoc pri identifikacii!
Andrea, kľudne sa mi môžte ozvať na milan.oselsky@plazyunas.com, napíšte odkiaľ ste a možno by sa ku Vám prišiel niekto z okolia pozrieť. Z premnoženia strach mať nemusíte – to je väčšinou len robota médií prax je častokrát práve opačná. Pokiaľ sa u Vás vyskytujú len užovky, pre deti nie sú absolútne nebezpečné a nemáte sa čoho obávať.
S pozdravom
Oselský Milan
noo, ja som po pravde neni priatelka hadov, ale ako si casto na ne natrafim, uz druhy krat sa u nas na dvore objavila ,najprv dlha uzovka stromova- teda aspon si myslim ,lebo jej sa najviac podobala, a v tento tyzden aj uzovka obojkova- poviem vam, nieje to nic prijemne , ybadat ju za chrbtom ako na vas pozera ked polievam kvety, som myslela ze ma trafi slak,,,,, a male deti mi behaju po dvore, byvame v meste, a mam strach ci sa tu niekde na blizku nepremnozili, prijala by som kontakt na niekoho kto ich chyta… dakujem
Pavol: Zelam vela podobnych prijemnych stretnuti v prirode. Vdaka za pochvalu
Dňa 24.4.2011 sa mi ju podarilo odfotit vo volnej prírode, v okolí Topoľčian. krásny zážitok.
Pekná stránka, pridal som si ju medzi zalozky v prehliadaci.
vdaka za pochvalu
pačilo sa mi to…je to dobrý článok…super som rád..