Užovka obojková – Natrix natrix (Linné, 1758)

natrix-natrix-4Užovka obojková obýva rozsiahly zemepisný areál a vďaka svojej prispôsobivosti patrí k najbežnejším druhom plazov, s ktorými sa na Slovensku môžete stretnúť. Najčastejšie ho nájdete v okolí vôd, ako pláva s vynorenou hlavou. Na človeka ani pri ohrození neútočí a nie sú známe prípady uhryznutia. Tento druh nie je jedovatý!!!

Popis: Veľmi ľahko ju rozpoznáte vďaka žltým, oranžovým, krémovým či bielym polmesiačikom nachádzajúcim sa za hlavou. Sú lemované dvoma čiernymi škvrnami. Farba tela je hnedá, sivozelená alebo olivovozelená s tmavými škvrnami po bokoch tela. Poddruhy z Talianska a juho-východu Európy majú dva svetlé pozdĺžne pásiky tiahnuce sa cez celé telo. Poddruh zo Španielska je tmavý bez charakteristických polmesiačikov za hlavou. Užovka obojková môže mať aj čisto čierne sfarbenie. Oči sú veľké, zrenice kruhovitého tvaru, dobre prispôsobené dennej aktivite.

natrix-natrix
Užovka obojková


Rozšírenie: Rozsiahly areál takmer celej Európy, severozápad Afriky a stred Ázie.


Biotop: Močiare, podmáčané miesta, okraje jazier, riek či potokov.


Veľkosť: Maximálna dĺžka kolíše od 120 až po 150cm, pričom samce sú podstatne menšie a dorastajú do 100cm.

natrix-natrix-5
Natrix natrix


Potrava: Najčastejšou potravou sú žaby, obojživelníky a ryby. Nepohrdne však ani žubrienkami či rôznymi červami… Ide o aktívneho lovca, ktorý svoju korisť vyhľadáva a často ju spozoruje až keď ju vyplaší. Žaby požiera za živa. Korisť prehĺta od hlavy, výnimočne aj odzadu.


Pohlavie: Ťažšie rozpoznateľné a založené hlavne na veľkosti. Samice sú väčšie a robustnejšie.


Rozmnožovanie: Vzhľadom na to, že tento druh obýva prevažne chladnejšie oblasti, samičky kladú vajíčka do tlejúcej vegetácie. Teplo, ktoré takto vzniká, napomáha urýchľovať vývoj vajíčok. Ak ide o výhodné a obľúbené miesto, môže sa stať, že tam kladie aj viac samičiek naraz. Boli objavené prípady kedy sa v jednom hniezde našlo až 3750 vajíčok. Párenie nastáva začiatkom mája a mladé sa liahnu po 60-75 dňoch s dĺžkou 11-22cm.

natrix-natrix-1
Užovka obojková pri plávaní


Obrana: Keďže nejde o hada s jedovým aparátom, vyvinul si niekoľko stratégií obrany. Had v nebezpečenstve syčí a nafukuje svoje telo, aby sa tak stal väčším ako v skutočnosti je. Ďalším spôsobom je predstieranie “smrti”, ktoré sa volá thanatóza. Had upadne do strnulého stavu s bruchom hore, vyvrátenou hlavou, otvorenou papuľou a jazykom voľne vypadnutým von. Súčasne vylučuje z kloakálnych žliaz zapáchajúci sekrét. Takéto správanie je však inštinktívne a po čase sa had preberie a snaží sa ujsť. Hlavnou zbraňou je však maskovanie sa v močiaroch vo vysokej vegetácii a rýchly útek.


Ochrana: Tento druh má veľký počet prirodzených nepriateľov, ako sú krysy, kuny, ježkovia, orliaky, káne a iné. Najväčšou hrozbou je likvidácia ich prirodzených biotopov. Vytváranie umelých vodných rekreačných areálov okolo jazier má za následok úbytok týchto hadov na niektorých územiach… Takisto vysúšanie pôd, bahnitých oblastí či ničenie rákosia má príliš nepriaznivý vplyv na ich stavy v prírode… Je preto potrebné vytvárať čoraz viac chránených oblastí a miest vhodných na ich prežitie. Takisto rybári si myslia, že výrazne znižujú počty rýb v rybníkoch a pritom ryby sú len doplnkovou potravou…

natrix-natrix-2
na love


Dĺžka života: Dožívajú sa okolo 15 až 20 rokov.


Výskyt u nás: Vyskytuje sa do nadmorskej výšky až 1200m.n.m. Prakticky žije na celom území Slovenska, v častiach ktoré neboli podstatne poznačené činnosťou človeka.


Synonymá: užovka obyčajná, užovka obojková

Komentáre

 1. mino hovorí:

  Skuste poslat fotografiu trusu ci sa jedna o hada sa da z trusu urcit ale druh nie.

 2. Helena Sološnická hovorí:

  Poprosím Vás o informáciu,nikde sa to neuvádza, ale je možné poznať aj podľa trusu, či sa nachádza na pozemku užovka obojková – minulý rok som ju nafotila, tento rok som videla mláďa, a tále nachádzam rôzne kôpky/ naposledy medzi jahodami./Chcem vedieť,či tá užovka je ešte na pozemku a či by som mala byť tolerantná k tým kôpkam.
  Ďakujem
  Helena

 3. Michal Holoriť hovorí:

  a neviem ci som to us povedal ale mat fakt super stranku :)

 4. Michal Holoriť hovorí:

  my sme boly na jednom kukuricnom poly a nasly sme tam obrovsku mlaku kde bolo minimalne 2000 zubrienok a zrazu sme tam zahliadli cca 25 cm uzovku obojkovu a okamzite som ju chytil potom som ju otfotil ale ne viem ako by som vam to mohol ukazat :( ale hned ako sme ju pustili tak sme vysli na cestu a tam nas cakala metrova uzovka stromova, tak sme ju teda chytili a preniesli na druhu stran cesty bol to super zazitok :)

 5. Michal Holoriť hovorí:

  jaj!!!!! to je vlastne jeden had iba ma 2 nazvi :)

 6. Michal Holoriť hovorí:

  a este kde sa vyskytuje tento had (uzovka obojkova)

 7. Michal Holoriť hovorí:

  ja som si myslel ze uzovka obojkova je hrupsia,nes uzovka obycajna.inak dakujem za otpovet :)

 8. mino hovorí:

  Synonymá: užovka obyčajná, užovka obojková
  je to to iste

 9. Michal Holoriť hovorí:

  chcel by som poradit, ze aky je rozdiel medzi uzovkov obojkovou, a obycajnov.bol by som velmi rad ak my odpoviete :)

 10. Michal Holoriť hovorí:

  ja s kamaratmi pozorujem uzovki obojkove v hlohovci.Pri vahu,ich je velmi vela a maju tam:hustini,kopec potravi stromov spadnute stromi ale tam vseliaki blpci hadzu otpatki ale ked su na druhom brehu tak tam sa im velmi dari :)

 11. Rudo hovorí:

  Úžasná stránka. Raz, keď sme boli na chate, tak popri chate akurát liezla vretenica. Vtedy som bol menší a nemal som pri sebe mobil, skoda ze som ju neodfotil :(

 12. Mino hovorí:

  Ahoj Jano, na fotografii je mlada uzovky stromovej. oproti obojkovej ma inu kresbu na tele, ma sice nieco ako dva zlte mesiaciky za hlavou ale casom jej to zmizne

 13. Jano hovorí:

  Dnes som pri bicyklovej ture na petrzalskej hradzi natrafil na krasne mladatko uzovky obojkovej, takisto ako vcera dospela uzovka stromova sa vyhrievala priamo na ceste, takze som ju radsej presunul kusok vedla, dnes som uz mal so sebou aj fotak, tak sa mi ju podarilo cvaknut :
  https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1276486_10201522203090168_1949540527_o.jpg
  Okrem toho ma mimoriadne potesilo, ze som po celej dlzke hradze nenasiel jedineho prejdeneho/rozpuceneho hada, co pri mnozstve ludi tam je maly zazrak, mozno sa uz konecne ludia zacinaju k prirode spravat s respektom a ohladuplno. Hady maju inac v tej lokalite skutocne raj, nedaleko cyklistiskej cesty a pri mostnych pilieroch lafranconi je pre ne priam dokonale prostredie, huste vlhke lesiky s mnohymi cistinkami, sem tam kamene/porozbijany beton a piesok, vsade plno prachniveho dreva pre inkubaciu vajicok a hibernaciu.

 14. mino hovorí:

  Tak ju cim skor vypusti! teraz je pre ne kriticke obdobie kedy si lovia poslednu potravu pred zimou a hladaku si vhodne miesto na prezimovanie.

 15. Dancúl hovorí:

  Ja mám jednu doma vo vedre.

 16. Lili hovorí:

  Je mi tej užovky ľúto.A v čerasom si jednu udfotila.

 17. nerd hovorí:

  V tomto pocasi su zvierata vycerpane a hladne, maju znizenu imunitu, podliehaju parazitacii, nevhodnym podmienkam… Aj ked nam to pripada smutne, je to skratka prirodzena selekcia a populacia sa tymto sposobom zbavi “nevhodnych” jedincov, ktore by ju zbytocne oslabili…

 18. natalia hovorí:

  no ja a moja kamaratka se isli vonku a nasli sem maličku užovku pri ceste nebola ani zrazena ale neviem prečo mohla zomriet lebo nebolo jej vobec nič :( nebola vobec odkrvy …. nenachadzal sa boblizku močiar ale kusok dalej bola rieka :D nwm je mi jej luto :(

 19. Mino hovorí:

  je to mozne ze to spravil kon

 20. Barbora hovorí:

  Bohužiaľ našla som dnes jednu- očividne ešte mladú lebo je malá- mŕtvu u nás na poli ktoré je cez cestu. Nebola ani priceste ani niako poblýž cesty bola na kraji pola už viac pri lese v ktorom je aj taký močiar. Ležala mŕtva na takej menej vychodenej cestičke. Je možne že ju zašliapol kôň pretože s tými tu chodia každý deň na vychádzku. Alebo ju niekto prišliapol. Neviem :( ale je jej strašná škoda pretože je nádherná.