Popis: Veľmi ľahko ju rozpoznáte vďaka žltým, oranžovým, krémovým či bielym polmesiačikom nachádzajúcim sa za hlavou. Sú lemované dvoma čiernymi škvrnami. Farba tela je hnedá, sivozelená alebo olivovozelená s tmavými škvrnami po bokoch tela. Poddruhy z Talianska a juho-východu Európy majú dva svetlé pozdĺžne pásiky tiahnuce sa cez celé telo. Poddruh zo Španielska je tmavý bez charakteristických polmesiačikov za hlavou. Užovka obojková môže mať aj čisto čierne sfarbenie. Oči sú veľké, zrenice kruhovitého tvaru, dobre prispôsobené dennej aktivite.
Rozšírenie: Rozsiahly areál takmer celej Európy, severozápad Afriky a stred Ázie.
Biotop: Močiare, podmáčané miesta, okraje jazier, riek či potokov.
Veľkosť: Maximálna dĺžka kolíše od 120 až po 150cm, pričom samce sú podstatne menšie a dorastajú do 100cm.
Potrava: Najčastejšou potravou sú žaby, obojživelníky a ryby. Nepohrdne však ani žubrienkami či rôznymi červami… Ide o aktívneho lovca, ktorý svoju korisť vyhľadáva a často ju spozoruje až keď ju vyplaší. Žaby požiera za živa. Korisť prehĺta od hlavy, výnimočne aj odzadu.
Pohlavie: Ťažšie rozpoznateľné a založené hlavne na veľkosti. Samice sú väčšie a robustnejšie.
Rozmnožovanie: Vzhľadom na to, že tento druh obýva prevažne chladnejšie oblasti, samičky kladú vajíčka do tlejúcej vegetácie. Teplo, ktoré takto vzniká, napomáha urýchľovať vývoj vajíčok. Ak ide o výhodné a obľúbené miesto, môže sa stať, že tam kladie aj viac samičiek naraz. Boli objavené prípady kedy sa v jednom hniezde našlo až 3750 vajíčok. Párenie nastáva začiatkom mája a mladé sa liahnu po 60-75 dňoch s dĺžkou 11-22cm.
Obrana: Keďže nejde o hada s jedovým aparátom, vyvinul si niekoľko stratégií obrany. Had v nebezpečenstve syčí a nafukuje svoje telo, aby sa tak stal väčším ako v skutočnosti je. Ďalším spôsobom je predstieranie “smrti”, ktoré sa volá thanatóza. Had upadne do strnulého stavu s bruchom hore, vyvrátenou hlavou, otvorenou papuľou a jazykom voľne vypadnutým von. Súčasne vylučuje z kloakálnych žliaz zapáchajúci sekrét. Takéto správanie je však inštinktívne a po čase sa had preberie a snaží sa ujsť. Hlavnou zbraňou je však maskovanie sa v močiaroch vo vysokej vegetácii a rýchly útek.
Ochrana: Tento druh má veľký počet prirodzených nepriateľov, ako sú krysy, kuny, ježkovia, orliaky, káne a iné. Najväčšou hrozbou je likvidácia ich prirodzených biotopov. Vytváranie umelých vodných rekreačných areálov okolo jazier má za následok úbytok týchto hadov na niektorých územiach… Takisto vysúšanie pôd, bahnitých oblastí či ničenie rákosia má príliš nepriaznivý vplyv na ich stavy v prírode… Je preto potrebné vytvárať čoraz viac chránených oblastí a miest vhodných na ich prežitie. Takisto rybári si myslia, že výrazne znižujú počty rýb v rybníkoch a pritom ryby sú len doplnkovou potravou…
Dĺžka života: Dožívajú sa okolo 15 až 20 rokov.
Výskyt u nás: Vyskytuje sa do nadmorskej výšky až 1200m.n.m. Prakticky žije na celom území Slovenska, v častiach ktoré neboli podstatne poznačené činnosťou človeka.
Synonymá: užovka obyčajná, užovka obojková
Mariana: ona bola urcite viac vydesena z vas mala uz spat ale kvoli teplemu pocasiu asi vyuzivala posledne teple dni.
Aj ja som včera 4.11.2017 videla v Nýrovciach (okr. Levice) užovku obojkovú na starom cintoríne. Bola tmavo zelená so žltým obojkom na hlave v zadu. Vyrušili sme ju skrútenú v suchej tráve, veľmi nás vydesila.
Edita: podla farby to skor tipujem na uzovku obojkovu ako spravne pises do clanku ale bez fotky tazko povedat, ludia sa niekedy az prekvapilo vo farbe a dlzke odlisuju od reality ale moze to byt aj slepuch(nedorasta vsak meter) aj uzovka stromova teoreticky
dnes 7.7. poobede okolo 16, tej hod. som v našej záhrade z okna spozorovala kopec vrabcov na bránke, ako odušu čvirikajú a poskakujú. vyšla som von, lebo som si myslela, že je tam ich vtáča a zrazu vidím v tráve slepúcha /asi to bolslepúch, lebo nebol taký šupinatý, skôr hladký/, bol dlhý asi meter zelenej farby – v tej tráve bol skoro nepozoro-vateľný. ako ma zbadal, tak rýchlo zmizol medzi drevami za šopou – sedí to na článok, že má rád “bordel” a nepokosenú trávu a okrem toho máme v záhrade veľmi veľa slizniakov…..môže to byť slepúch? bolo to v Černíku pri rieke Nitra /NZ/. Hneď som toho plaza hľadala na internetových stránkach – všetko je OK nie je hrozba…..
Zuzana: Tak to ma byt, pri dnesnych medialnych spravach mi casto volaju rodicia a pytaju sa ze co s 20cm dlhou uzovkou co je u nich ved oni maju deti! ked sa ich spytam co im spravi 20cm dlha neskodna uzovka nevedia povedat ale maju strach….
Keď som bola malá, kúpavali sme sa v malom jazere a užovka často plávala okolo nás. Nevšímala si nás, nebála sa nás a samozrejme ani my sme sa jej ako deti nebáli – nebolo prečo. Bola taká elegantná so zdvihnutou hlavou…