Dve storočia pred naším letopočtom bol tento had chovaný v chrámoch ako posvätný živočích. Rimania verili, že sa boh lekárstva Aeskulap objavoval v podobe hada. Znak zdravotníkov dodnes nesie symbol hada obmotaného okolo palice. Tento had bol neskôr určený ako Elaphe longissima. V našich končinách bol rovnako symbolom kultu “hada gazdu”, kedy mal každý gazda v blízkom okolí svojho domu tohto hada.
Popis: Užovka stromová je svalnatý, ale pritom štíhly had s malou úzkou hlavou, štíhlym telom a dlhým chvostom. Silné telo a brušné štítky jej umožňujú excelentne loziť po kríkoch a stromoch. Jej šupiny sú hladké a lesklé. Hlava je výrazne oddelená od tela. Oči majú veľkú oválnu zrenicu, typickú pre hady s dennou aktivitou. Chrbtových šupín má 21 až 23 rád, chrbtových od 205 do 260 a podchvostových 50-91 párov. Mláďatá majú škvrnitý chrbát a na žltohnedom podklade sú hnedé až gaštanovo hnedé škvrnky. Možno si ju pomýliť s užovkou obojkovou (Natrix natrix), pretože za hlavou je žltkastá polmesiačiková škvrna, ktorá pretrváva až do dospelosti. Dospelí jedinci majú sfarbenie olivovohnedé, sivožlté alebo čiernohnedé bez škvŕn. Pomerne častý je výskyt tmavých až čiernych jedincov. Dospelé užovky majú šupiny lemované bielymi okrajmi. Brušná časť je slamenožltej farby, ktorá je nejjednoduchším identifikačných znakom pri jedincoch bežného sfarbenia. Najlepším určovacím znakom je jeden veľký predočný štítok, dva zaočné a zároveň absencia malého očného štítku. Zimu prečkáva v skalných dierach a bútľavých stromoch. Zimovisko opúšťa v apríly.
Užovka stromová – pohľad A(bok), B(vrch)
Rozšírenie: Obýva celú teplejšiu časť južnej Európy od východného Španielska, Francúzka, Talianska a Balkán až po Kaspické more. V strednej Európe obýva najteplejšie miesta a len zriedka sa rozširuje aj do severnejších oblastí. Lokálne rozšírenie v Nemecku a Česku sa pokladá za dôsledok umelého rozšírenia Rimanmi v minulosti. Rimania v období Veľkého Ríma pri zakladaní svojich kúpeľov vždy na tieto lokality vypúšťali užovky stromové, pravdepodobne ako lovcov hlodavcov a predátorov vytláčajúcich jedovaté hady zo svojho teritória.
Užovka stromová – areál rozšírenia v Európe
Biotop: Užovka stromová obýva predovšetkým nížiny, prípadne stredné polohy. Vyhľadáva teplé slnečné oblasti lesostepného charakteru, svetlé háje a listnaté lesy, kde sa zdržuje predovšetkým v nižších poschodiach krovinatého porastu. Je možné ju zastihnúť aj v starých opustených lomoch, viniciach, železničných násypoch, kamenných múroch, zarastených kamenistých stráňach a pod. Súčasťou jej biotopu býva takmer vždy neďaleký háj či vlhký lesík s množstvom úkrytov v dutých stromoch, skalných štrbinách, zarastených múroch, prípadne v kope zrúbaných stromov. Do vody vstupuje len ojedinele skôr z donútenia. Vyhľadáva lokality otočené na juh, kde sa rada vyhrieva. Pri veľkých horúčavách sa utiahne do tieňa. Je veľmi plachá a pri vyrušení uniká rýchlo do úkrytu.
Veľkosť: Užovka stromová je náš najdlhší had, ktorý bežne dorastá okolo 150-170cm, výnimočne môže dosiahnuť až dĺžky dvoch metrov. Je známi nález 215 cm dlhého jedinca (Ponec,1978). Bohužiaľ dnes už takéto exempláre pravdepodobne nenájdeme.
Potrava: Živí sa výhradne živými alebo uhynutými teplokrvnými živočíchmi. Úlovok pevne ovinie niekoľkými závity tela a udusí. Loví prevažne drobné hlodavce, krtov a iné hmyzožravce, zriedka vtáky a vtáčie vajcia. Dospelé užovky len vzácne lovia jašterice, ktoré sú ale dôležitou potravou mladých jedincov.
Pohlavie: Samce sa odlišujú bielym bodkovaním na šupinách, ktoré je aj ich hlavným poznávacím znakom.
Užovka stromová (Zamenis longissimus )
Rozmnožovanie:Hlavná doba párenia nastáva koncom mája a trvá približne až do polovice júna. Samce intenzívne pátrajú po okolí a hľadajú samice ochotné k páreniu. Pri stretnutí dvoch samcov dochádza k rituálnemu súboji o samicu, pri ktorom obaja hady prepletajú svoje krky a snažia sa druhého pritlačiť k zemi. Slabší jedinec nakoniec vždy ustúpi. Samotná kopulácia prebieha prakticky ako u ostatných užoviek s tým, že samec do polovice júna zvyčajne neprijíma potravu. Od polovici júna až do polovice júla vyhľadávajú samice vhodné miesta na nakladenie vajec. Väčšinou sú to miesta v dutých pňoch, dierach stromov a kompostoch v blízkosti ľudských obydlí. Do teplého a vlhkého substrátu samice kladú od 5-15 bielych, pozdĺžnych kožovitých vajíčok, ktoré sú 50-70mm dlhé. Mladé užovky sa liahnu po cca. 2-3 mesiacoch a merajú 25-30 cm. Do jesene väčšinou neprijímajú potravu, zvliečú sa z kože a zaliezajú na zimný spánok.
Ochrana: Najviac sú ohrozené izolované populácie v Česku a na Slovensku, z ktorých väčšina prežíva na plošne obmedzených územiach v málo početných stavoch. Cieľom ochrany je hlavne zachovanie pôvodných biotopov, miest vhodných pre úkryt, zimovanie a kladenie vajíčok.
Výskyt u nás: Na Slovensku žije pôvodná populácia užovky stromovej. Ktorá sa sem dostala prirodzeným spôsobom bez zásahu človeka. Vyskytuje sa na teplých miestach v Malých Karpatoch, Kováčovských vrchoch, Poľane, Vihorlate, Slovenskom Krase, Krupinskej planine a pri Beckove.
Užovka stromová – areál rozšírenia na Slovensku
Užovka stromová je jedným z našich najkrajších hadov. Jej užitočnosť spočíva vo výraznom redukovaní počtu hlodavcov. V prípade ohrozenia znehybnie. Ak takto neunikne pozornosti snaží sa uniknúť do bezpečia. Keď je zahnaná do kúta a nemá kam utiecť, stočí sa do esovitej polohy a robí výpady na útočníka. Jej uhryznutie je neškodné keďže nie je jedovatá. Pri stretnutí s týmto plazom platí rovnaká zásada ako pri iných. Pokochať sa a ísť ďalej. Vo všeobecnosti patrí táto užovka medzi menej plaché druhy.
Synonymá: Had hôrny, užovka eskulapova, Elaphe longissima
Použitá literatúra:
Jozef Ponec: Zo života plazov. Príroda, 1978
Ivan Zwach: Naši obojživelníci a plazi ve fotografiích. SPN, 1990
Pre mna najkrajsi u nas zijuci had, raz sa mi podarilo chytit u babky na zahrade mozno aj 2m exemplar.. za tie roky uz sa mi podarilo “pozbierat” vsetky u nas zijuce druhy hadov ale vzdy som ich pustila okrem 2 mladych samcov uzovky hladkej ktori ostali cca dva mesiace a dokrmovala som ich nakolko sme nasli vela uhynutych jedincov tohto druhu (ano viem blbost ale bola som dieta). Mojim najcennejsim “ulovkom” stale zostava vretenica v Tatrach za ktoru som dostala facku od otca
Nie niesom ziaden samovrah, od malicka sa venujem plazom a viem ako s nimi narabat. Inak super stranka mladenci, poinformovala ma o slepuchovi tak som rovno pozrela aj zvysok
garlina: super zazitok to verim
Martina: Bardejov skor nie, asi to bola ina
My sme videli nadhernu cca 2m dlhu uzovku stromovu, ked sme isli na hrad Čičva – skrizila nam cestu cez chodnik. Bol to krasny olivovo zeleny had so zltym spodkom, ale mne a mojej 4 rocnej dcere nahanal skor strach. Tichucko sme stali a pozerali sa, kym sa odplazi do lesneho porastu, potom sme sa otocili a utekali naspet. Na hrad sme sa ani nedostali… ale zazitok bol nezabudnutelny.
Je možné vidieť užovku stromovú aj pri Bardejove?? Lebo podľa tejto mapy sa až takto na severe Slovenska nevyskytuje. Ak nie, tak som práve videla užovku obojkovú =)
parenie uz prebiehalo na jar. asi sa tam proste len schovavaju. gratulujem k peknym zazitkom
dnes 29.6.2013 som mal pod stodolou 4 kusy. asi ide o párenie…chodim to kontrolvať, možno uvidim aj nejake súboje
jeden kus je superveľký. všetko fotím a točím….(Poľana, Melichova skala)
Takmer o rok, ako tu písal Stanko – 16.06.2013 Slávnicke Podhorie Košiarska dolina dvojmetrový exemplár úžovky stromovej. Vôbec nebola plachá, ostala nehybne na mieste, preto sa podarilo urobiť pekné fotky a každý sme si pekne išli svojou cestou. Natrafiť v prírode na takéhoto hada je poctou pre milovníka prírody.
Martin: to bola skor uzovka obojkova
Vcera som videl velmi pekneho asi 1,3 m dlheho cierneho hada. Vyhrieval sa pri polnej ceste. Bolo to hned za rana tak sa neunuval ani pohnut. Ked som sa priblizil zacal nahlas sycat a zkrutil sa do obrannej pozicie. Velmi pekny had. Martin-Turiec
Dnes t.j.14.6.2013 som na nasom kompostovnisku na samom vrchu uvidela cca 1m velkeho hada. Po pociatocnom soku som si ho trochu obzrela. Nasledne som zistila, ze je to uzovka stromova, ktora sa pravdepodobne chce v nasom kompostovnisku usadit, mala by tam idealne podmienky. Len mi je luto tych nasich jastericiek, lebo su hlavnou potravou mladat tohto hada.
Prekvapuje ma, ze sa nachadza aj v tomto prostredi- mesto Šurany, okres Nové Zámky.
Kompostovisko je velmi vyhladavane hadmi, sluzi im ako liahen a aj ako zimovisko pripadne zdroj potravy kvoli hlodavcom
Na našom kompostovisku/hnojisku som dnes na záhrade zbadal hnedú užovku, asi tak 60 cm. Najprv som sa jej zľakol, ale hneď na to som si ju okukal a uvedomil aká je krásna
O niečo menšiu som na rovnakom mieste videl asi pred štyrmi rokmi… Slov. kras, Moldava n/B
ako zmeram hada? tak aby som ho nepokazil. na zahrade mame troch takychto
Dnes, 9. juna 2013 cca okolo 09:00 hod. som pri dome v Kremnickych horach cca 5 km juzne od Kremnice, natrafil na stromovu uzovku, ciastocne zalezenu v neprehladnom kriku, ale asi meter chvosta bol na slnecnej juznej strane. Nafotil som len tu vycnievajucu cast, tu skrytu velmi nevidno. Podla hrubky odhadujem, ze mohla mat okolo 2 m dlzku a bol to asi samec. Nevydrzal som cakat, kedy sa objavi cela a asi po pol hodine uz na mieste nebola. Je to v strede dediny, par metrov od cesy do Kremnice a mal som obavu, ze ju prejde auto. Zrejme sa tak nestalo, pretoze som obzeral aj cestu aj okolie, ci ju este neobjavim, nestalo sa…
Dubodiel-u nás je ich hojný počet, na záhrade sme videli skoro 2m užovku stromovú
Pred pár dňami som odfotografoval jeden exemplár v našej záhrade – tmavšia forma. Na jar zase hnedú formu v lese pri obci. Lokalita – Pečenice, Štiavnické vrchy. Viď fotoalbum:
https://picasaweb.google.com/117209203571722244328/VyletNaSpecenyVal
Podobne i ta stara Ponecova mapa europskeho rozsirenia je dost nepresna, v Polsku i Nemecku je len na par miestach, vyskyt pri cernomorskom pobrezi je v uzsom pase a s hiatom (nie je na Kryme), podobne i v Turecku len v castiach uzemia…
Nic v zlom ale to ze biele bodky maju byt len specialitou samcov citam vobec po prvykrat – z akeho zdroja to mas?
10.8.2012 Jeden exemplár užovky stromovej o dĺžke cca 80 cm videný minulý týždeň v oblasti Považského Inovca zo strany Topoľčian. Veľmi pekne sfarbený had.
Paťo
4.8.2012
Dnes som vudel krásneho, snád i 2 metre dlhého hada. Utekal predo mnou povedľa spadnutého duba a čiastočne sa ním predo mnou kryl. Bolo to v Slávnickom Podhorí v Košiarskej doline. Nádhera.