Rozhovor na Rádiu Regina

Rozhovor na Rádiu Regina

V stredu 11.5.2016 vo vysielaní Rádia Regina sme sa rozprávali o hadoch žijúcich na Slovensku v záhradách. Preberali sme prečo by sme ich mali chrániť, príjemné počúvanie.    

[čítať celý článok...]

Naša reportáž o hadoch na TV JOJ

Naša reportáž o hadoch na TV JOJ

V sobotu 16.4.2016  TV JOJ odvysielala v hlavných správach našu reportáž o stretnutiach s našimi hadmi v prírode. Hlavne na jar sa ľudia často stretávajú s hadmi, ktorí sa po zime potrebu

[čítať celý článok...]

Článok o užitočnosti hadov v záhrade

Článok o užitočnosti hadov v záhrade

V týchto dňoch vychádza májové číslo Záhradkár. V tomto čísle nájdete náš článok o užitočnosti hadov pre záhradkárov. Veríme, že aj týmto článkom sa nám podarí zlepšiť obr

[čítať celý článok...]

Aktualizované – Plazia sa Slovenskom – videodokumenty o plazoch Slovenska

emys-orbicularis_1V roku 2015 som začal uvažovať o tom ako by sme čo najlepšie vedeli sprostredkovať objektívne informácie o démonizovaných hadoch ale aj jaštericiach a pre širokú verejnosť neznámej korytnačke. Práve audiovizuálny dokument som vyhodnotil ako najvhodnejšiu formu pri ktorej by sa nemalo interpretovať jeho posolstvo inak.

 

 

[čítať celý článok...]

Ako som dostal na záhradu hady a jašterice

V tomto článku by som sa s vami chcel podeliť o moje praktické skúsenosti s budovaním pre plazy vhodných podmienok na svojej záhrade. V skratke popíšem ako som sa dostal od budovania opatrení na prilákanie plazov ku mne na pozemok až po výsledok ktorý sa v posledných dvoch rokoch dostavil. Teoretické informácie o tom čo treba spraviť sme si rozoberali aj v tomto článku Chcete mať na záhrade jašterice alebo hady?

 

 

 

 

[čítať celý článok...]

Náučná tabuľa o plazoch Horných Orešian

Ďalšou našou aktivitou je výroba a osadenie náučnej tabule o plazoch žijúcich v Horných Orešanoch. Tabuľu sme osadili na ceste okolo priehrady pod novovznikajúcimi chatami. Veríme, že aj vďaka nej sa domáci ale aj turisti dozvedia o tom aké plazy tu žijú a ako je dôležitý ich chrániť. V článku nájdete viac fotografií.

 

 

 

 

[čítať celý článok...]

Nový Bobrík “Hepretológ”

Vzdelávanie detí a mládeže považujeme v oblasti osvety za najdôležitejšie. V najnovšom čísle časopisu Skaut bola predstavená nová skautská odborka s názvom Herpetológ, ktorá vznikla za pomoci členov Združenia priateľov herpetofauny. Ďakujeme členom skautského programu za spoluprácu a dúfame že sa nám týmto spôsobom podarí osloviť mladých ľudí, ktorých plazy zaujmú natoľko, aby sa rozhodli venovať čas ich štúdiu a ochrane.

 

 

 

 

[čítať celý článok...]

V záhrade mám hada!

Veta skoro tak silná, ako Hanibal ante portas. V mnohých spúšťa tzv. chytací reflex: chytim lopatu, krompáč, papuču, svokru…..hocičo je po ruke a zlikvidujem toho záškodníka na mojej záhrade.

V mnohých z nás, hady vyvolávajú ostych až bázeň, v extrémnych prípadoch doslova fóbiu. Dnes sa nebudeme zamýšľať nad tým, čo strach z hadov vyvoláva a ako sa ho zbaviť. Viem, znie to divne. Ja, herpetológ, čo hady a plazy vo všeobecnosti chráni a víta – idem písať článok o tom, ako sa ich zo záhrady zbaviť? Skôr skúsim poradiť, ako docieliť to, aby sa  „nevítaný“ návštevník u vás na záhrade necítil ako doma. Dám vám na to dva návody. Jeden má 5 bodov. Druhý iba jeden. Ktorý si vyberiete, nechávam na vás.

 

 

[čítať celý článok...]

Článok pre deti v časopise Slniečko

V týchto dňoch vyšiel článok o hadoch Slovenska s našimi fotografiami. Prispeli sme aj dačím do textu. Vyšiel článok o našich hadoch v časopise Slniečko aj s našim prispením. Osveta a vzdelávanie hlavne detí je najdôležitejším poslaním nášho združenia. Príjemné čítanie.

 

 

 

 

 

 

[čítať celý článok...]

Prednáška na základnej škole v Púchove

Na základnej škole Jána Amosa Komenského v Púchove sa 6.6. 2017 organizovala prednáška o plazoch pre deti tretieho, piateho a šiesteho ročníka.

 

 

 

 

 

 

 

[čítať celý článok...]

Máme tu prvé strety ľudí s hadmi

Máme tu prvé tohtoročné strety ľudí s hadmi a prvé tohtoročné pohryzenie vretenicou. Tieto pohryzenia sú na Slovensku skutočne vzácne, kedže vretenica je veľmi plachý had a vždy keď je to možné, snaží sa uniknúť. V prírode sa spolieha hlavne na svoje ochranné sfarbenie, pri hroziacom nebezpečí syčanie a výpady zavretou papuľkou. Pokiaľ ale nebezpečenstvo nepominie, nemá inú možnosť, ako brániť sa pohryzením.

 

 

 

[čítať celý článok...]

Národná prírodná rezervácia Čabraď

Chránené nálezisko (CHN) Čabradský hradný vrch bolo vyhlásené rozhodnutím komisie SNR z 25.apríla 1967 ako miesto s početným výskytom plazov viacerých druhov. Aktuálne má celkovú výmeru 141,21 ha a jeho status je Národná prírodná rezervácia (NPR) s piatym, najprísnejším stupňom ochrany alebo prísne chránená prírodná rezervácia (kategória IUCN).

 

 

 

 

[čítať celý článok...]

Bilancia 10 rokov práce Združenia priateľov herpetofauny

logoSme skupina nadšencov so záujmom o ochranu a propagovanie významu jašteríc, hadov a našej korytnačky pre našu prírodu. Keď sme sa začali viac zaujímať o naše plazy zistili sme, že i keď sú oficiálne všetky chránené, ich stavy vďaka ľudským predsudkom a ignorantstvu výrazne klesajú. Obzvlášť je tento pokles citeľný v okolí obývaných oblastí. Keďže nepatríme medzi ľudí, ktorí sa len nečinne prizerajú,  pokúšame sa zmeniť myslenie ľudí okolo nás a prispieť tým k zlepšeniu podmienok pre život týchto úžasných tvorov. Preto sme sa rozhodli založiť v roku 2006 občianske združenie pod názvom ZDRUŽENIE PRIATEĽOV HERPETOFAUNY.

[čítať celý článok...]