Naše plagáty na školách západneho Slovenska

V týchto dňoch dostávajú všetky základné školy na západnom Slovensku naše vzdelávacie plagáty do svojich poštových schránok. Dostanete poštou hnedú obálku A4 rozmer so vzdelávacími materiálmi o jaštericiach a hadoch žijúcich vo vašom blízkom okolí.

 

 

 

 

 

 

Obálka je adresovaná na kabinet biológie a prírodovedy aby sa dostali materiály do rúk učiteľa, ktorému môžu pomôcť vo výuke. Budeme radi ak tieto materiály posuniete tomuto človeku a využijete ho na vzdelanie detí o tejto málo známej a zatracovanej skupine zvierat.

 

Prečo by ste nemali zahodiť tieto materiály?

Vzdelávacie materiály, ktoré sa vám dostali do rúk nie sú vytvorené a zaplatené z európskych fondov ani štátneho rozpočtu. Výrobu a distribúciu týchto vzdelávacích materiálov sme zaplatili z vlastných peňazí a preto budeme radi ak tieto materiály nezahodíte, ale využijete ich ako pomôcku na vzdelávanie a osvetu detí, ako aj verejnosti o význame plazov pre našu prírodu.

 

Prečo práve hady a jašterice?

 • Všetky plazy sú zákonom chránené a napriek tomu až príliš často bezdôvodne prenasledované,
 • Sú nevyhnutnou súčasťou ekosystému a sú pre nás užitočné,
 • jašterice sa živia hmyzom a teda bránia jeho premnoženiu,
 • hady sa živia hlavne myšami a potkanmi, prípadne slabšími jedincami rýb a obojživelníkov (zdravotná pozícia),
 • Napriek pokroku v prístupe ľudí k prírode a jej ochrane, jašterice a hlavne hady patria stále k zvieratám, voči ktorým majú ľudia predsudky, alebo ich jednoducho nepovažujú za dôležité – toto je dôvod prečo to robíme.

Kto sme?

Sme skupina nadšencov a milovníkov prírody, ktorí svoj voľný čas a svoje úspory venujú nezištne na ochranu našich hadov, jašteríc a korytnačky a tým aj prírody ako takej. Sme Združenie priateľov herpetofauny a viac o nás nájdete na www.plazyunas.com

 

V obálke, ktorá sa k Vám dostala nájdete dva plagáty o plazoch žijúcich v oblasti v ktorej sa vaša škola nachádza. Boli by sme veľmi radi, ak by ste jeden plagát umiestnili na nástenku v škole a druhý  používali pri výučbe prírodovedy a biológie. Ak by ste mali záujem o iné z materiálov, ktoré sme vytvorili napíšte nám na: milankanya@gmail.com

 

S pozdravom

 

Milan Kánya

Predseda OZ

Komentáre

 1. Jarmila Smaková hovorí:

  Prajem dobrý večer, chcem sa spýtať či by ste boli ochotný nám poslať aspoň 2ks plagátov- jeden do detskej izby a druhý do školy – v škole sme ich nevideli – možno ich dali deťom do vyšších ročníkov. Ďakujem s pozdravom J. Smaková

 2. mino hovorí:

  Taketo emaily vzdy potesia :)
  “Dobrý deň,

  ZŠ veľké Kostoľany dostala od Vás vzdelávacie materiály na výučbu a
  osvetu detí o dôležitosti a význame plazov na našom území.
  Materiály deti zaujali, vzbudili v nich zvedavosť a viac si začali
  všímať tieto živočíchy v ich okolí. Lepšie chápu ich dôležité postavenie
  v prírode.
  Za zaslané materiály ďakujem.
  S pozdravom
  ZŠ Veľké Kostoľany”

 3. Ivana hovorí:

  Dobrý deň,
  dnes nám do školy prišli plagáty. Veľmi sa mi páčia a sú prehľadne spracované. Ďakujem za pekný materiál, ktorý pri výučbe určite využijem. :)
  PS. Máte niekde uverejnený zoznam aj ostatných Vami vytvorených materiálov?