Prečo by ste mali mať na záhrade hady?

užovka stromová ( Zamenis longissimus )Had na záhrade. Ešte stále je toto pre veľa ľudí nie príliš príjemný zážitok. Pokúsime sa týmto článkom vysvetliť prečo je had na záhrade pomocníkom a mal by byť vítaným návštevníkom.

 

 

Jar. Obdobie, kedy sa príroda prebúdza a s ňou aj väčšina zvierat. Kto sa nepokochá nad mladými káčatkami, plávajúcimi v rieke. Kto rád nesleduje štebotajúce vtáčiky, nemá rád malé zajačiky. Vieme sa ešte potešiť aj pohľadom na žubrienky v jazierku, alebo malé skákajúce žabky. Ale potom je tu skupina zvierat, ktorej sa na záhrade tešia len tí ľudia ktorí rozumejú prírode – plazy. Z tejto skupiny u nás žijú jašterice, hady a korytnačky. Hlavne hady ľudia na záhrade väčšinou nechcú.  Prečo to tak je? Na začiatok sa zamyslíme, prečo majú niektorí ľudia z hadov strach.

 

Sú všetky hady jedovaté?

Na Slovensku žije 5 druhov hadov a jeden beznohý jašter (slepúch lámavý), ktorý sa na hada podobá. Iba jeden z nich je pre človeka potenciálne nebezpečný – vretenica severná. Podľa mapky nižšie vidíte, že vretenica nežije vôbec na západnom a južnej časti stredného Slovenska. Tu sa s ňou nemôžete stretnúť a teda každý had na ktorého natrafíte je neškodná užovka alebo slepúch. Aj v častiach Slovenska kde sa vretenica vyskytuje neohrozuje obyvateľov.

 

Vretenica je kľudné a bojazlivé zviera a najviac sa jej boja ľudia, ktorí ju v živote nestretli. Pri vyrušení sa spolieha na svoje maskovacie sfarbenie a zostane nehybne na mieste, aby sme ju nezbadali. Ak to nezaberie a priblížime sa príliš blízko, dá sa na útek. Pokiaľ sa ju nebudeme snažiť chytiť, alebo pristúpiť, nebude mať dôvod sa brániť a uhryznúť nás.

 

vipera-berus-8Všetky plazy sú zákonom chránené a za ich zabitie je pokuta až do výšky 1840,- eur


Ak sa to nebodaj stane a uhryzne vás (väčšiu šancu máte, že vás trafí blesk), pre zdravého dospelého človeka jej jed nepredstavuje vážnu hrozbu. Keďže výroba jedu je pre ňu náročná častokrát ani nevpustí do rany jed, volá sa to suché uhryznutie. Jediní kto môže mať problémy s jej jedom sú ľudia s vážnymi zdravotnými problémami prípadne malé deti. Preto, pokiaľ už od malička budeme vychovávať deti nie k strachu, ale k rešpektu k prírode a naučíme ich obdivovať zvieratá len z bezpečnej vzdialenosti, nič im nehrozí. Rovnaké nebezpečenstvo ako jed vretenice pre týchto ľudí predstavuje aj uštipnutie včelami a predsa ich zato neprenasledujeme. Dokonca ich chováme, keďže sú pre nás užitočné.

V ďalších častiach článku sa už budeme zaoberať len ostatnými druhmi, ktoré pre ľudí nepredstavujú žiadnu hrozbu.

 

 

Môžu ma pohrýzť?

Hady nemajú ani ruky ani nohy. Napriek tomu keď sa k nim priblíži človek snažia sa čo najrýchlejšie odplaziť do bezpečia. Keď ich niekto napadne, nemôžu ho udrieť ani kopnúť. Jediné čo majú sú malé zuby, ktoré slúžia na zachytenie potravy. Ak ich teda niekto chytá alebo pristúpi, jediné čo môžu spraviť je ho pohrýzť. Keďže u náš žijú len malé hady tak takéto uhryznutie je menej bolestivé ako keď vás hryzie malé šteniatko psíka.

 

Užovka hladká (lat. Coronella austriaca) náš najmenší had – max 70cm


Mám malé deti!

Hady útočia len na korisť, ktorú chcú zjesť alebo v sebaobrane. Ako sme už spomínali vyššie u nás žijú len malé hady. Väčšina nikdy nedorastie do viac ako 1 metra dĺžky. Takto malé hady dokážu zjesť maximálne korisť o veľkosti menšieho potkana, nemajú dosť síl ani na ulovenie malej mačky. Takže ako by mohli ublížiť vašim deťom?

 

Sú slizké!

Slizké určite nie sú. Slizké sú žaby a slimáky, ktoré dokážu vytvárať ochranný sliz. V skutočnosti plazia koža je suchá pokrytá šupinami. Ženy by si nekupovali kabelky a čižmy z hadej kože keby nebola príjemná na dotyk.

 

Hady v záhrade

A prečo nás ich prítomnosť v záhrade neteší? Skúsme sa na to pozrieť bez predsudkov a možno ostanete prekvapení aké je šikovné a užitočné mať na záhrade hady a jašterice.

 

Záhrada bez hrabošov, myší a potkanov

Užovky a vretenica sú hady živiace sa myšami, hrabošmi, potkanmi ale aj nepohrdnú ani krtkom. Zabraňujú tak myšiam a potkanom v prenose rôznych ochorení a parazitov na domáce zvieratá a ľudí. Jedna užovka stromová dokáže uloviť za rok viac ako 100 myší. Pri rozmnožovacích schopnostiach myší, kde z jedného páru dokáže ich počet narásť za rok na tisícky, nám robia veľkú službu.

 

Prepadnutá a vyschnutá tráva, vyžraté cibuľky trvaliek a chodbičky všade kde pozrieme. Kto sa už stretol s podzemnými bludiskami hrabošov na záhrade, bude vedieť o čom hovoríme. V ich podzemných chodbičkách nedokáže hraboše uloviť žiadna mačka. Pre hladného hada to nie je problém.

 

užovka stromová ( Zamenis longissimus )Užovka stromová (lat. Zamenis longissimus)


Prítomnosť hadov na záhrade bude znamenať, že hraboše, myši, potkany a krtkovia v nej už nikdy nebudú robiť také škody ako doteraz.

 

Nie nadarmo naši predkovia uctievali kult „hada gazdu“, kedy každý správny gazda mal na svojom gazdovstve hada, ktorého prítomnosť v dome bola zárukou prosperity hospodárstva a súdržnosti rodiny.

 

Šetria peniaze a aj naše zdravie

Peniaze, ktoré vyhadzujeme za deratizačné prípravky a postreky proti hmyzu môžeme využiť aj lepším spôsobom. Napríklad na zlepšenie a skrášlenie našej záhrady, postavenie šikovnej a peknej skalky, alebo zimoviska pre našich pomocníkov.

 

Čím menej jedov v záhrade použijeme, tým menej sa jej dostane do našich potravín ale aj pitnej vody. A tým nielen ušetríme naše peniažky ale aj zdravie.

 

Pomáhajú nám zrelaxovať a vybudovať si lepší vzťah k prírode

Áno, plazy sú skutočne zaujímavé ba až exotické zvieratá. Skúste sa niekedy, keď na záhrade zbadáte jaštericu alebo hada na chvíľu zastaviť a sledovať ich. Skúste sa na chvíľku zastaviť, zbaviť predsudkov a chvíľu ich obdivovať.

 

Veríme, že po prečítaní týchto riadkov sa pri najbližšom stretnutí s hadom na vašej záhradke zamyslíte a namiesto toho aby ste ich od seba odháňali sa budete len kochať ich prítomnosťou. A ktovie, možno si na nich zvyknete a vytvoríte im podmienky aby sa im u vás páčilo a pomohli vám ochrániť vašu záhradu pred skutočnými škodcami.

Komentáre

  1. eva hovorí:

    Dobry den. Keby sa mi nahodou vyskitl hady na zahradke čo ako sa zachovat keby ich bolo viac.Dadaju odohnat. dakujem za odpoved