Užovka hladká – Coronella austriaca (Laurenti 1768)

coronella-austriaca-6Užovka Hladká je malý had, šedej až hnedej farby, obývajúci lesnostepné prostredie a živiaci sa inými plazmi.

Popis: Malá silná užovka so štíhlou hlavou za ktorou sa vyskytuje tmavá škvrna. Zvyčajne je šedá, kresbu tvoria drobné bodky. Brušná strana je sfarbená modročierne s oranžovými škvrnami. Vzácne sa vyskytujú aj oranžové formy.

coronella-austriaca-10
Užovka hladká


Rozšírenie: Vyskytuje sa na väčšine územia Európy okrem severného Španielska až po oblasť južného Uralu a na juh po Kavkaz Na sever zasahuje do južného Nórska a Švédska. Okrem severnej Európy chýba v Škótsku, Írsku, Dánsku a na väčšine ostrovov v Stredozemnom mori. Vyskytuje sa aj na severnom pobreží Turecka.


Biotop: Otvorená lesnostepná slnečná krajina bohatá na úkryty. Často sa na vyskytuje pri okrajoch ciest a na múroch cintorínov.


Veľkosť: Dorastá do dĺžky od 50 -70 cm.

coronella-austriaca-8
Užovka hladká


Potrava: V potrave tohto druhu prevládajú hlavne iný plazy, hlavne jašterice a slepúchy. Táto užovka loví ale aj niektoré druhy našich hadov. Menej často loví drobných cicavcov a obojživelníkov. Mláďatá sa živia malými jaštericami a bezstavovcami.


Pohlavie: Samci mávajú hnedý až červenohnedý odtieň a škoricovo zafarbené brucho, zatial čo samice bývajú šedohnedé so šedým bruchom.

coronella-austriaca-1
Užovka hladká


Rozmnožovanie: Obdobie párenia nastáva koncom marca, ale často sa predlžuje až do júna. Samice sú vajcoživorodé. Zvyčajne koncom augusta samica rodí 2 až 20 mláďat, ktoré po narodení merajú 12 až 18 cm. Za nepriazdnivých podmienok sa predlžuje doba vývoja zárodkov, v extrémnych situáciách do nasledujúcej jari. Samci pohlavne dospievajú v treťom roku, samice vo štvrtom roku života.


Ochrana: Obmedzovanie veľkosti a počtu vhodných stanovísk vedie nielen ku zhoršeniu potravnej ponuky, zvýšenej konkurencii s inými druhmi hadov, ale aj k veľkej zraniteľnosti celej populácie.


Výskyt u nás: Na Slovensku sa vysytuje hlavne na Záhorí, v Okolí Nitry a Filakova, na povodí Hrona a v Slovenskom krase.


Synonymá:

Komentáre

 1. lubo hovorí:

  Mne chytá aj ryby v jazierku.

 2. Peter hovorí:

  Zdravím , dnes som ju videl v centre Presova, na stavenisku, schovala sa medzi kamene, určil som ju podľa kresby na hlave.

 3. Andrej hovorí:

  Su aj v okoli Pezinka, Sv. Jura a blizkych dedin. Ziju na poliach,mocariskach. Bezne ich je vidiet ked jazdim bicyklom popri vinohradoch kde sa vyhrievaju na slniecku. Celkom zaujimavy a uzitocny druh ale v terariu radsej budem chovat pytona :)

 4. jozef hovorí:

  choval som ju ked som mal 16 r. takze su aj na vychode v okoli Kosic.

 5. mino hovorí:

  Milan Janega: super, pekne. uzovka hladka vie aj mysi vychytat

 6. Milan Janega hovorí:

  Dnes sa mi ju podarilo dostať zo siete proti vtákom, kde sa zamotala-mal so zakryté jahody proti drozdom.Už teraz viem čo ju privábilo-mám totiž veľa jašteríc v záhrade.A už i viem prečo, oproti jari sa ich stav zdecimoval.Zase keď prišli myši z vedľajšieho poľa,tak mi pomáhal párik lasičiek,či ježkovia.Pred pár dňami som si zase nafotil Roháča veľkého na kmeni stromu.Som rád že mám i takýchto kamarátov.Milan,Galanta.

 7. Michal Holoriť hovorí:

  ale ked ze sa vyskytuje na zahory tak by mala byt aj na slovensku :/

 8. Michal Holoriť hovorí:

  uzovka hl. sa teda neviskituje v malackach?

 9. marek hovorí:

  Dobre informácie použil som ich na projekt. Dik