Popis: Tieto teplomilné jašterice sú prekrásne exoticky sfarbené. Ako jedna z mála jašteríc dokáže šplhať po stromoch. Je aktívna cez deň, v letných mesiacoch dopoludnia a navečer. V suchých obdobiach sa aktivita jašteríc znižuje.
Najpresnejším určovacím znakom (hlavne pri mláďatách) sú dva nosné štítky nad sebou a malý záhlavný štítok v tvare trojuholníka. Žiadna iná naša jašterica tieto znaky nemá. Zimu prečkávajú v rôznych dierach v pôde, skalách a stromoch. Diery upchávajú hlinou a iným prírodným materiálom. K zimnému spánku sa ukladajú koncom septembra až v októbri. Mláďatá aj neskôr, keďže potrebujú nabrať čo najviac síl. Na jar sa prebúdzajú neskôr ako iné jašterice, väčšinou až v priebehu apríla.
Jašterica zelená – pohľad A(bok), B(vrch)
Rozšírenie: Žije v južnej a juhovýchodnej Európe a v Malej Ázii. Chýba iba v južnom Španielsku a Portugalsku a na ostrovoch Stredozemného mora. Na východe zasahuje nesúvisle až na ľavý breh Dnepru. Najsevernejšia izolovaná populácia je v nížinách Poľska.
Jašterica zelená – areál rozšírenia v Európe
Biotop: Ide o teplomilnú jaštericu, ktorá vyhľadáva suché, teplé a slnečné biotopy stepného a lesostepného charakteru, ako sú skalnaté a krovinaté stráne s vápencovým a pieskovcovým podkladom, na okrajoch lesov, pastvinách a vinohradoch. V severnej časti areálu obýva nížiny a pahorkatiny, len výnimočne vystupuje nad 600 m n. m.
Veľkosť: V dospelosti dorastá do dĺžky 30-40 cm, čo z nej robí našu najdlhšiu a najväčšiu jaštericu. To znamená, že potrebuje aj najväčšie množstvo potravy.
Potrava: Jašterica zelená je dravá, živí sa väčším hmyzom, výnimočne aj inými druhmi jašteríc, mladými vtákmi a drobnými hlodavcami. Mláďatá sa živia drobným hmyzom. Sú známe aj prípady kanibalizmu, keď dospelí jedinci požierajú vlastné mláďatá.
Pohlavie: Samce majú žltozelený chrbát prechádzajúci do bledožltého brucha. Temeno hlavy majú hnedé prípadne olivovozelené. V období párenia majú samce azúrovomodré celé podhrdlie. Samičky mávajú bledšie sfarbenie ako samce. Zelená prechádza od chrbta smerom k bokom do hnedej farby s čiernymi a belavými škvrnami. Farba závisí vo veľkej miere od lokality a veku. Mláďatám ako aj niektorým dospelým jedincom chýba zelené sfarbenie. Sú známe dokonca prípady nálezu úplne čierneho jedinca.
Jašterica zelená – krásne vyfarbený samec
Rozmnožovanie: Obdobie párenia začína koncom apríla a môže trvať až do júna. Samce o samičku zúrivo bojujú, dokonca môžu jeden druhému odtrhnúť aj chvost. Počas párenia žije samec so samičkou aj niekoľko dní, pravdepodobne preto aby zabezpečil, že sa nebude páriť s ďalšími samcami. Počas júna a júla (6-8 týždňov od párenia) znáša samica 5 až 25 bielych vajec, ktoré sú 18-20mm veľké. Kladenie vajec môže trvať aj dve hodiny. Vajíčka samica zahrabe na suchom mieste(obyčajne do piesku) a navŕši na ne kôpku až do výšky 7 cm. Podľa teploty sa mláďatá liahnu v auguste až v septembri(cca. 8 týždňov od nakladenia). V chladných rokoch sa môže, vývoj zárodku predĺžiť až do jesene. Zárodok sa potom obvykle podchladí a odumrie alebo sa vyliahne oslabené mláďa, ktoré už nestačí získať dostatočné zásoby na prezimovanie a hynie. Po vyliahnutí merajú cca. 8-10cm a do zimy vyrastú až so 12 cm(aj s chvostom). Jašterice pohlavne dospievajú v 3. roku života.
Jašterica zelená – pohľad zblízka
Ochrana: Prežitie jašterice zelenej na väčšine lokalít je neisté pre veľmi silné narušenie biotopov. Základom ochrany jašterice zelenej je uchovanie biotopov, na ktorých druh žije, pred devastáciou a zničením. Početnosť tohto druhu je však v rôznych častiach krajiny značne rozdielna a tým sa líši aj bezprostredný stupeň ohrozenia. V južnej časti svojho areálu je miestami hojná. V texte Bernskej konvencie je zaradená do zoznamu prísne chránených druhov. U malých izolovaných populácií môže byť aj rozsahom malý zásah príčinou rýchleho zániku celej populácie. Príkladom môže byť chov domácich zvierat (napr. mačiek, domácej hydiny, pávov a pod.) na miestach výskytu neveľkých populácií alebo vypaľovanie trávy.
Výskyt u nás: Oblasť rozšírenia sa tiahne od Záhoria cez úpätie Malých Karpát, ktoré zasahuje až k Bratislave. Ďalej na strednom toku Váhu a Nitry a na dolnom toku Hronu. V tejto oblasti sa vyskytuje v súvislom areáli. Na Muránskej planine vystupuje až do výšky 1000 m n. m. Na východe zasahuje do CHKO Vihorlat.
Jašterica zelená – areál rozšírenia na Slovensku
Použitá literatúra: Jozef Ponec: Zo života plazov. Príroda, 1978
jeeeej… dikis.. a mozem robit.. project…
betka, môžete byť radi
My máme jašteríc na záhrade až až.
Aj my sme dnes mali na záhradke samčeka, naozaj bol veľmi krásny. Sme zvedaví, či sa ukáže aj zajtra…
Laura: Super, aj ja by som chcel mat na zahrade jastericku. sprav jej nejaky ukryt z par kamenov a bude tam u teba stale
Mi sme dnes mali na zahrade samceka jasterice zelenej a bol velmi krasny….. bol sfarbeny zeleno a tirkisovu hlavicku… maju pravdu ze sa brebudzaju v APRILI lebo je APRIL…. milujem tu jastericku.
dik mam projekt do skoly diiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiik velmi moc
Pecka obrázky. ….som najštastnejší tvor na tejto zemi …ou jeee:D
dakujem pekneee
supéér mám porojekt dakujem
Milucke a vdaka nim mam projekt do skoly.Niekolkym jastericiam sme aj pomohli ked takmer zomreli od hladu.Su strasne mudre a zlate
na greckom ostrove Thassos ich bolo neskutočne vela
dik D mam project D
je to prekrasna jasterica a hlavne samcek ku samcekovi sa dokazem priblizit na 1m ale samicka ta je vacej placha pozorujem ich uz dost dlho v nasej zahrade
Pochádzam z okolia CHKO Cerová vrchovina a v mojej záhrade som našiel bydlisko tejto jašterice zelenej. Je prekrásna a nie je vôbec plachá. Urobil som zopár foto ak niekto chce píšte moriankoo@gmail.com :D
jasterica zelena je zakonom chranena – akakolvek manipulacia, alebo jej odchyt a chov doma je bez specilanej vynimky trestne…
prosim napis mi to na pokec k-i-k-a-a-a
ako casto sa stravuje??????????
hezky mam project
Krásna jašterička