Jašterica zelená – Lacerta viridis (Laurenti 1768)

lacerta-viridis-1Naša najväčšia a jedna z najkrajších jašteríc. V oblastiach jej výskytu je jašterica zelená pre svoju veľkosť a dravosť dôležitým predátorom.

Popis: Tieto teplomilné jašterice sú prekrásne exoticky sfarbené. Ako jedna z mála jašteríc dokáže šplhať po stromoch. Je aktívna cez deň, v letných mesiacoch dopoludnia a navečer. V suchých obdobiach sa aktivita jašteríc znižuje.

Najpresnejším určovacím znakom (hlavne pri mláďatách) sú dva nosné štítky nad sebou a malý záhlavný štítok v tvare trojuholníka. Žiadna iná naša jašterica tieto znaky nemá. Zimu prečkávajú v rôznych dierach v pôde, skalách a stromoch. Diery upchávajú hlinou a iným prírodným materiálom. K zimnému spánku sa ukladajú koncom septembra až v októbri. Mláďatá aj neskôr, keďže potrebujú nabrať čo najviac síl. Na jar sa prebúdzajú neskôr ako iné jašterice, väčšinou až v priebehu apríla.


Jašterica zelená – pohľad A(bok), B(vrch)


Rozšírenie: Žije v južnej a juhovýchodnej Európe a v Malej Ázii. Chýba iba v južnom Španielsku a Portugalsku a na ostrovoch Stredozemného mora. Na východe zasahuje nesúvisle až na ľavý breh Dnepru. Najsevernejšia izolovaná populácia je v nížinách Poľska.


Jašterica zelená – areál rozšírenia v Európe


Biotop: Ide o teplomilnú jaštericu, ktorá vyhľadáva suché, teplé a slnečné biotopy stepného a lesostepného charakteru, ako sú skalnaté a krovinaté stráne s vápencovým a pieskovcovým podkladom, na okrajoch lesov, pastvinách a vinohradoch. V severnej časti areálu obýva nížiny a pahorkatiny, len výnimočne vystupuje nad 600 m n. m.

lacerta-viridis-29
Jašterica zelená – samica


Veľkosť: V dospelosti dorastá do dĺžky 30-40 cm, čo z nej robí našu najdlhšiu a najväčšiu jaštericu. To znamená, že potrebuje aj najväčšie množstvo potravy.


Potrava: Jašterica zelená je dravá, živí sa väčším hmyzom, výnimočne aj inými druhmi jašteríc, mladými vtákmi a drobnými hlodavcami. Mláďatá sa živia drobným hmyzom. Sú známe aj prípady kanibalizmu, keď dospelí jedinci požierajú vlastné mláďatá.


Pohlavie: Samce majú žltozelený chrbát prechádzajúci do bledožltého brucha. Temeno hlavy majú hnedé prípadne olivovozelené. V období párenia majú samce azúrovomodré celé podhrdlie. Samičky mávajú bledšie sfarbenie ako samce. Zelená prechádza od chrbta smerom k bokom do hnedej farby s čiernymi a belavými škvrnami. Farba závisí vo veľkej miere od lokality a veku. Mláďatám ako aj niektorým dospelým jedincom chýba zelené sfarbenie. Sú známe dokonca prípady nálezu úplne čierneho jedinca.

lacerta-viridis-28
Jašterica zelená – krásne vyfarbený samec


Rozmnožovanie: Obdobie párenia začína koncom apríla a môže trvať až do júna. Samce o samičku zúrivo bojujú, dokonca môžu jeden druhému odtrhnúť aj chvost. Počas párenia žije samec so samičkou aj niekoľko dní, pravdepodobne preto aby zabezpečil, že sa nebude páriť s ďalšími samcami. Počas júna a júla (6-8 týždňov od párenia) znáša samica 5 až 25 bielych vajec, ktoré sú 18-20mm veľké. Kladenie vajec môže trvať aj dve hodiny. Vajíčka samica zahrabe na suchom mieste(obyčajne do piesku) a navŕši na ne kôpku až do výšky 7 cm. Podľa teploty sa mláďatá liahnu v auguste až v septembri(cca. 8 týždňov od nakladenia). V chladných rokoch sa môže, vývoj zárodku predĺžiť až do jesene. Zárodok sa potom obvykle podchladí a odumrie alebo sa vyliahne oslabené mláďa, ktoré už nestačí získať dostatočné zásoby na prezimovanie a hynie. Po vyliahnutí merajú cca. 8-10cm a do zimy vyrastú až so 12 cm(aj s chvostom). Jašterice pohlavne dospievajú v 3. roku života.

lacerta-viridis-27
Jašterica zelená – pohľad zblízka

Ochrana: Prežitie jašterice zelenej na väčšine lokalít je neisté pre veľmi silné narušenie biotopov. Základom ochrany jašterice zelenej je uchovanie biotopov, na ktorých druh žije, pred devastáciou a zničením. Početnosť tohto druhu je však v rôznych častiach krajiny značne rozdielna a tým sa líši aj bezprostredný stupeň ohrozenia. V južnej časti svojho areálu je miestami hojná. V texte Bernskej konvencie je zaradená do zoznamu prísne chránených druhov. U malých izolovaných populácií môže byť aj rozsahom malý zásah príčinou rýchleho zániku celej populácie. Príkladom môže byť chov domácich zvierat (napr. mačiek, domácej hydiny, pávov a pod.) na miestach výskytu neveľkých populácií alebo vypaľovanie trávy.


Výskyt u nás: Oblasť rozšírenia sa tiahne od Záhoria cez úpätie Malých Karpát, ktoré zasahuje až k Bratislave. Ďalej na strednom toku Váhu a Nitry a na dolnom toku Hronu. V tejto oblasti sa vyskytuje v súvislom areáli. Na Muránskej planine vystupuje až do výšky 1000 m n. m. Na východe zasahuje do CHKO Vihorlat.


Jašterica zelená – areál rozšírenia na Slovensku


Použitá literatúra: Jozef Ponec: Zo života plazov. Príroda, 1978

Komentáre

 1. paulina hovorí:

  jeeeej… dikis.. a mozem robit.. project… :)

 2. fleiredelie hovorí:

  betka, môžete byť radi :)

 3. Betka hovorí:

  My máme jašteríc na záhrade až až.

 4. Jakub hovorí:

  Aj my sme dnes mali na záhradke samčeka, naozaj bol veľmi krásny. Sme zvedaví, či sa ukáže aj zajtra…

 5. mino hovorí:

  Laura: Super, aj ja by som chcel mat na zahrade jastericku. sprav jej nejaky ukryt z par kamenov a bude tam u teba stale

 6. Laura hovorí:

  Mi sme dnes mali na zahrade samceka jasterice zelenej a bol velmi krasny….. bol sfarbeny zeleno a tirkisovu hlavicku… maju pravdu ze sa brebudzaju v APRILI lebo je APRIL…. milujem tu jastericku.

 7. kikuska hovorí:

  dik mam projekt do skoly diiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiik velmi moc :)

 8. Luduska hovorí:

  Pecka obrázky. ….som najštastnejší tvor na tejto zemi …ou jeee:D

 9. Nika hovorí:

  dakujem pekneee :-D

 10. verkuska55 hovorí:

  supéér mám porojekt :D dakujem

 11. Grofka hovorí:

  Milucke a vdaka nim mam projekt do skoly.Niekolkym jastericiam sme aj pomohli ked takmer zomreli od hladu.Su strasne mudre a zlate :D

 12. kill hovorí:

  na greckom ostrove Thassos ich bolo neskutočne vela

 13. Simáá hovorí:

  dik :D D mam project :D D

 14. lubss44 hovorí:

  je to prekrasna jasterica a hlavne samcek ku samcekovi sa dokazem priblizit na 1m ale samicka ta je vacej placha pozorujem ich uz dost dlho v nasej zahrade

 15. Marian hovorí:

  Pochádzam z okolia CHKO Cerová vrchovina a v mojej záhrade som našiel bydlisko tejto jašterice zelenej. Je prekrásna a nie je vôbec plachá. Urobil som zopár foto ak niekto chce píšte moriankoo@gmail.com :D :D

 16. nerd hovorí:

  jasterica zelena je zakonom chranena – akakolvek manipulacia, alebo jej odchyt a chov doma je bez specilanej vynimky trestne…

 17. kika sventekova hovorí:

  prosim napis mi to na pokec k-i-k-a-a-a

 18. kika sventekova hovorí:

  ako casto sa stravuje??????????

 19. dida hovorí:

  hezky mam project

 20. Nix hovorí:

  Krásna jašterička