Jašterica zelená – Lacerta viridis (Laurenti 1768)

lacerta-viridis-1Naša najväčšia a jedna z najkrajších jašteríc. V oblastiach jej výskytu je jašterica zelená pre svoju veľkosť a dravosť dôležitým predátorom.

Popis: Tieto teplomilné jašterice sú prekrásne exoticky sfarbené. Ako jedna z mála jašteríc dokáže šplhať po stromoch. Je aktívna cez deň, v letných mesiacoch dopoludnia a navečer. V suchých obdobiach sa aktivita jašteríc znižuje.

Najpresnejším určovacím znakom (hlavne pri mláďatách) sú dva nosné štítky nad sebou a malý záhlavný štítok v tvare trojuholníka. Žiadna iná naša jašterica tieto znaky nemá. Zimu prečkávajú v rôznych dierach v pôde, skalách a stromoch. Diery upchávajú hlinou a iným prírodným materiálom. K zimnému spánku sa ukladajú koncom septembra až v októbri. Mláďatá aj neskôr, keďže potrebujú nabrať čo najviac síl. Na jar sa prebúdzajú neskôr ako iné jašterice, väčšinou až v priebehu apríla.


Jašterica zelená – pohľad A(bok), B(vrch)


Rozšírenie: Žije v južnej a juhovýchodnej Európe a v Malej Ázii. Chýba iba v južnom Španielsku a Portugalsku a na ostrovoch Stredozemného mora. Na východe zasahuje nesúvisle až na ľavý breh Dnepru. Najsevernejšia izolovaná populácia je v nížinách Poľska.


Jašterica zelená – areál rozšírenia v Európe


Biotop: Ide o teplomilnú jaštericu, ktorá vyhľadáva suché, teplé a slnečné biotopy stepného a lesostepného charakteru, ako sú skalnaté a krovinaté stráne s vápencovým a pieskovcovým podkladom, na okrajoch lesov, pastvinách a vinohradoch. V severnej časti areálu obýva nížiny a pahorkatiny, len výnimočne vystupuje nad 600 m n. m.

lacerta-viridis-29
Jašterica zelená – samica


Veľkosť: V dospelosti dorastá do dĺžky 30-40 cm, čo z nej robí našu najdlhšiu a najväčšiu jaštericu. To znamená, že potrebuje aj najväčšie množstvo potravy.


Potrava: Jašterica zelená je dravá, živí sa väčším hmyzom, výnimočne aj inými druhmi jašteríc, mladými vtákmi a drobnými hlodavcami. Mláďatá sa živia drobným hmyzom. Sú známe aj prípady kanibalizmu, keď dospelí jedinci požierajú vlastné mláďatá.


Pohlavie: Samce majú žltozelený chrbát prechádzajúci do bledožltého brucha. Temeno hlavy majú hnedé prípadne olivovozelené. V období párenia majú samce azúrovomodré celé podhrdlie. Samičky mávajú bledšie sfarbenie ako samce. Zelená prechádza od chrbta smerom k bokom do hnedej farby s čiernymi a belavými škvrnami. Farba závisí vo veľkej miere od lokality a veku. Mláďatám ako aj niektorým dospelým jedincom chýba zelené sfarbenie. Sú známe dokonca prípady nálezu úplne čierneho jedinca.

lacerta-viridis-28
Jašterica zelená – krásne vyfarbený samec


Rozmnožovanie: Obdobie párenia začína koncom apríla a môže trvať až do júna. Samce o samičku zúrivo bojujú, dokonca môžu jeden druhému odtrhnúť aj chvost. Počas párenia žije samec so samičkou aj niekoľko dní, pravdepodobne preto aby zabezpečil, že sa nebude páriť s ďalšími samcami. Počas júna a júla (6-8 týždňov od párenia) znáša samica 5 až 25 bielych vajec, ktoré sú 18-20mm veľké. Kladenie vajec môže trvať aj dve hodiny. Vajíčka samica zahrabe na suchom mieste(obyčajne do piesku) a navŕši na ne kôpku až do výšky 7 cm. Podľa teploty sa mláďatá liahnu v auguste až v septembri(cca. 8 týždňov od nakladenia). V chladných rokoch sa môže, vývoj zárodku predĺžiť až do jesene. Zárodok sa potom obvykle podchladí a odumrie alebo sa vyliahne oslabené mláďa, ktoré už nestačí získať dostatočné zásoby na prezimovanie a hynie. Po vyliahnutí merajú cca. 8-10cm a do zimy vyrastú až so 12 cm(aj s chvostom). Jašterice pohlavne dospievajú v 3. roku života.

lacerta-viridis-27
Jašterica zelená – pohľad zblízka

Ochrana: Prežitie jašterice zelenej na väčšine lokalít je neisté pre veľmi silné narušenie biotopov. Základom ochrany jašterice zelenej je uchovanie biotopov, na ktorých druh žije, pred devastáciou a zničením. Početnosť tohto druhu je však v rôznych častiach krajiny značne rozdielna a tým sa líši aj bezprostredný stupeň ohrozenia. V južnej časti svojho areálu je miestami hojná. V texte Bernskej konvencie je zaradená do zoznamu prísne chránených druhov. U malých izolovaných populácií môže byť aj rozsahom malý zásah príčinou rýchleho zániku celej populácie. Príkladom môže byť chov domácich zvierat (napr. mačiek, domácej hydiny, pávov a pod.) na miestach výskytu neveľkých populácií alebo vypaľovanie trávy.


Výskyt u nás: Oblasť rozšírenia sa tiahne od Záhoria cez úpätie Malých Karpát, ktoré zasahuje až k Bratislave. Ďalej na strednom toku Váhu a Nitry a na dolnom toku Hronu. V tejto oblasti sa vyskytuje v súvislom areáli. Na Muránskej planine vystupuje až do výšky 1000 m n. m. Na východe zasahuje do CHKO Vihorlat.


Jašterica zelená – areál rozšírenia na Slovensku


Použitá literatúra: Jozef Ponec: Zo života plazov. Príroda, 1978

Komentáre

 1. mino hovorí:

  Toolset :ano su vzacne takze ak ich mate na zahrade budte rad, malokto ma take stastie

 2. Toolset hovorí:

  Je jašterica zelená zákonom chránená? lebo mam plnu zahradu ak je ich malo :D :D

 3. Eja hovorí:

  Viete mi prosím niekto poradiť, upravovala som na záhrade pieskovisko nech sa tam detičky môžu hrať a úplne som rozhrabala jašteričie hniezdo – boli tam vajíčka a 2 úplne malinkaté jašteričky. Jedna aktívna, vyliezla mi na ruku ale druhá sa len občas pohla. Dá sa ich ešte zachrániť? Vraj keď sa naruší hniezdo tak uhynú :( Ale to nechcem. Keďže má byť hádam aj 0st. túto noc a to pieskovisko sa totálne rozhrabalo (tam by umrzli), tak som odobrala piesok, dala ich do kelímku, nech sú tak ako boli a svietim na nich teplou lampou. Ale neviem či to ešte pomôže. A to malé, či to dokáže vôbec prežiť bez matky. Viete niekto poradiť? Len to že ich mám vrátiť do prírody nevravte, lebo tam teraz fakt umrznú, v tom piesku možno mali celkom teplo, ale to už je tak rozhrabané že tam sa vrátiť nemôžu. A aj tak, dojdu tam decka a narušia to zas. Ďakujem :)

 4. mino hovorí:

  Ak ich vytlacilo z nej a boli na slnku tak su asi vyschnute. inak ich treba dat do inkubatora a inkubovat okolo 30 stupnov a vysoka vlhkost

 5. Dani hovorí:

  Ahojte dnes som pred skolou nasla zrazenu samicku, pri tele mala vajicka , tak som ich zobrala ale neviem ako sa o ne starat

 6. Michal holoriť hovorí:

  mi mame na chte strasne vela jasteric a vatcina s toho su jasterice zelene a jeden kret som videl ako sa snazila ziest hrozno nuš sa jej to nezmestilo to papulki ale samce su naozaj krasne

 7. turista hovorí:

  vcera som na Oponickom hrade pozoroval krasneho samca.

 8. nerd hovorí:

  To Katka:
  Ano, su chranene – ako vsetky druhy plazov, zijucich na Slovensku… Synovi skuste vysvetlit, ze v prirode jej bude urcite lepsie.

 9. katka hovorí:

  Ozaj zu chranene? my ju mame ju v terarium uz tyzden… urcice ju pustime ale ako to vysvetlim mojemu sinacikovi, on ju lubi a ukazuje celi dom a zachradu….

 10. nerd hovorí:

  To jastericka206:

  Ake je pisane aj v diskusii aj v texte – je to chraneny zivocich. Ak vam ich pribuda na vasej zahrade/pred domom – je to len dobre. Treba ich nechat tak. Navyse, nikomu neublizia a osobne nevidim dovod aby behali do domu… Obcas sa zvyknu vyhrievat na kamenych schodoch/priedomi – to je normalne… Verim, ze najdete riesenie spolunazivania a budete sa z nich tesit.

 11. jašterička 206 hovorí:

  u nás pred domom ich z roka na rok pribuda. poradte nám ako ich pochytať bojime sa aby nevošli do domových dverí

 12. mino hovorí:

  EKO: hned zajtra ju pusti tam kde si ju chytil, je zakonom chranena, nemozes ju chovat doma a v prirode jej bude lepsie, nechces asi aby zdochla vsak?

 13. Eko hovorí:

  Dnes som v škole chytil jašteričku, neviem akého je pohlavia. Na jednej končatine nemá drápky.
  Má 21 cm, neviete čo žerie? Pije vodu?

 14. patrik hovorí:

  ak chcete ich vidieť tak v jazere izra v slanskych vrchoch ich je viac než dosť. previac info o jazere piste na mail arturlaijla00034@azet.sk alebo na faceboof mam meno Patrik Belansky

 15. Ki Káá... hovorí:

  Ahojte, neviete kde nájdem jej vonkajšiu aj vnútornú stavbu tela? :D mohli by ste to tu dopísať :)

 16. Martin hovorí:

  asi viem preco. mozno bude mat mladata

 17. mino hovorí:

  nikolas: kedze je zakonom chranena a nebudes sa o nu vediet postarat pusti ju tam kde si ju chytil a urobis pre vsetkych najlepsie

 18. nikolas hovorí:

  chitil som v cera jastericu asi tak 36 cm.neviem co mam s nou robit pomozemi niekto ja sa neviem starat o samčeka.je velmy pekna ja neviem čo mam robyt. co jej mam dat na jest .

 19. nerd hovorí:

  Pretoze si uvedomuje, ze je chranena a ze ju mas pustit tam kde si ju chytil!

 20. Mišo hovorí:

  Ja som chitil včera jaštericu taku ma asi 1mesiac taka mala tak 29centimetrov pekna samička.Anechce ani piť neviete prečo ?