Popis: Tieto teplomilné jašterice sú prekrásne exoticky sfarbené. Ako jedna z mála jašteríc dokáže šplhať po stromoch. Je aktívna cez deň, v letných mesiacoch dopoludnia a navečer. V suchých obdobiach sa aktivita jašteríc znižuje.
Najpresnejším určovacím znakom (hlavne pri mláďatách) sú dva nosné štítky nad sebou a malý záhlavný štítok v tvare trojuholníka. Žiadna iná naša jašterica tieto znaky nemá. Zimu prečkávajú v rôznych dierach v pôde, skalách a stromoch. Diery upchávajú hlinou a iným prírodným materiálom. K zimnému spánku sa ukladajú koncom septembra až v októbri. Mláďatá aj neskôr, keďže potrebujú nabrať čo najviac síl. Na jar sa prebúdzajú neskôr ako iné jašterice, väčšinou až v priebehu apríla.
Jašterica zelená – pohľad A(bok), B(vrch)
Rozšírenie: Žije v južnej a juhovýchodnej Európe a v Malej Ázii. Chýba iba v južnom Španielsku a Portugalsku a na ostrovoch Stredozemného mora. Na východe zasahuje nesúvisle až na ľavý breh Dnepru. Najsevernejšia izolovaná populácia je v nížinách Poľska.
Jašterica zelená – areál rozšírenia v Európe
Biotop: Ide o teplomilnú jaštericu, ktorá vyhľadáva suché, teplé a slnečné biotopy stepného a lesostepného charakteru, ako sú skalnaté a krovinaté stráne s vápencovým a pieskovcovým podkladom, na okrajoch lesov, pastvinách a vinohradoch. V severnej časti areálu obýva nížiny a pahorkatiny, len výnimočne vystupuje nad 600 m n. m.
Veľkosť: V dospelosti dorastá do dĺžky 30-40 cm, čo z nej robí našu najdlhšiu a najväčšiu jaštericu. To znamená, že potrebuje aj najväčšie množstvo potravy.
Potrava: Jašterica zelená je dravá, živí sa väčším hmyzom, výnimočne aj inými druhmi jašteríc, mladými vtákmi a drobnými hlodavcami. Mláďatá sa živia drobným hmyzom. Sú známe aj prípady kanibalizmu, keď dospelí jedinci požierajú vlastné mláďatá.
Pohlavie: Samce majú žltozelený chrbát prechádzajúci do bledožltého brucha. Temeno hlavy majú hnedé prípadne olivovozelené. V období párenia majú samce azúrovomodré celé podhrdlie. Samičky mávajú bledšie sfarbenie ako samce. Zelená prechádza od chrbta smerom k bokom do hnedej farby s čiernymi a belavými škvrnami. Farba závisí vo veľkej miere od lokality a veku. Mláďatám ako aj niektorým dospelým jedincom chýba zelené sfarbenie. Sú známe dokonca prípady nálezu úplne čierneho jedinca.
Jašterica zelená – krásne vyfarbený samec
Rozmnožovanie: Obdobie párenia začína koncom apríla a môže trvať až do júna. Samce o samičku zúrivo bojujú, dokonca môžu jeden druhému odtrhnúť aj chvost. Počas párenia žije samec so samičkou aj niekoľko dní, pravdepodobne preto aby zabezpečil, že sa nebude páriť s ďalšími samcami. Počas júna a júla (6-8 týždňov od párenia) znáša samica 5 až 25 bielych vajec, ktoré sú 18-20mm veľké. Kladenie vajec môže trvať aj dve hodiny. Vajíčka samica zahrabe na suchom mieste(obyčajne do piesku) a navŕši na ne kôpku až do výšky 7 cm. Podľa teploty sa mláďatá liahnu v auguste až v septembri(cca. 8 týždňov od nakladenia). V chladných rokoch sa môže, vývoj zárodku predĺžiť až do jesene. Zárodok sa potom obvykle podchladí a odumrie alebo sa vyliahne oslabené mláďa, ktoré už nestačí získať dostatočné zásoby na prezimovanie a hynie. Po vyliahnutí merajú cca. 8-10cm a do zimy vyrastú až so 12 cm(aj s chvostom). Jašterice pohlavne dospievajú v 3. roku života.
Jašterica zelená – pohľad zblízka
Ochrana: Prežitie jašterice zelenej na väčšine lokalít je neisté pre veľmi silné narušenie biotopov. Základom ochrany jašterice zelenej je uchovanie biotopov, na ktorých druh žije, pred devastáciou a zničením. Početnosť tohto druhu je však v rôznych častiach krajiny značne rozdielna a tým sa líši aj bezprostredný stupeň ohrozenia. V južnej časti svojho areálu je miestami hojná. V texte Bernskej konvencie je zaradená do zoznamu prísne chránených druhov. U malých izolovaných populácií môže byť aj rozsahom malý zásah príčinou rýchleho zániku celej populácie. Príkladom môže byť chov domácich zvierat (napr. mačiek, domácej hydiny, pávov a pod.) na miestach výskytu neveľkých populácií alebo vypaľovanie trávy.
Výskyt u nás: Oblasť rozšírenia sa tiahne od Záhoria cez úpätie Malých Karpát, ktoré zasahuje až k Bratislave. Ďalej na strednom toku Váhu a Nitry a na dolnom toku Hronu. V tejto oblasti sa vyskytuje v súvislom areáli. Na Muránskej planine vystupuje až do výšky 1000 m n. m. Na východe zasahuje do CHKO Vihorlat.
Jašterica zelená – areál rozšírenia na Slovensku
Použitá literatúra: Jozef Ponec: Zo života plazov. Príroda, 1978
a odkial ste?
Podla hore uvrdenej mapky zijeme mimo oblsti vyskytu no uz druhym rokom ju pozorujeme u nas v zahrade.
Jedna sa o dospeleho samca dlzky cca 40 cm nadherne zfarbeneho. Je to prijemne mat taketo nieco krasne farebne v zahrade.
pekne
Včera sa mi hneď 2 ukázali pri ceste počas cyklotúry, tak som neváhal, vytiahol foták, a pomaly sa približoval. Tak sa s vami podelím o najvydarenejšiu fotku http://img.ephoto.sk/data/users/24551/photos/1d00c6ecb25873ac4e3e619548a26a63188d8615.jpg
bol som 11.5.2012 v Maďarsku na hrade Boldogko Vára atam som ju videl prvy krat, mal som dojem ze niekomu uslo nieco exoticke taka bola krasna aj sa mi ju podarilo odfotit a teraz ked citam tieto komentare tak sa dozvedam o aky druh ide, u nas som ju este nevidel
ja som este jastericu nevidel na zivo ale chcel by som vediet aká je ich nora lebo raz som vide dieru misle som ze je od jasterice ale ked som si lahol a pozrel som sa dovnúta boly v nej mravci a dokúsali ma
Tono: to mohla byt samica jasterice zelenej pri tej popisovanej dlzke, pripadne samica jasterice kratkohlavej.
Vcera na vychadzke v reviri pri Nitre mi tiez skrklo popod nohy nieco jastericovite asi 30-35cm dlhe, ale nehralo to farbami, ako je tu popisane, skor do hnedocierna, nebolo kedy to dlho odivovat, bolo to uzasne rychle…:-)
zóhran: este ked sa im tie krky zafarbia na kriklavo modro to este len potom budu vyzerat ako z tropov
Dneska som na tohoto fešáka natrafil s kolegom v robote v Lozorne. Netušil som, že aj u nás žijú takéto väčšie kúsky. Mal krásne kriklavé zelenožlté sfarbenie a bledomodrú “bradu”. Najprv som si myslel, že to asi prišlo v lodnom kontajneri, v ktorom nám chodí materiál z Indie a pod. a Gúgl ma usvedčil z toho, že o našej faune toho viem asi pramálo.
Ak nas uvedies ako zdroj, mozes.
Ja by som sa chcela opýtať či to môžem použiť aj do projektu na prírodovedu v treťom ročníku
Ak sa pytas na to, ci je v CR bezna, tak odpoved je nie. Zije na par lokalitach.
Je jašterica zelená často žijúca v Českej Republike?
Predom ďakujem za odpoveď
Jašterka
Vsetky nase jastercice tak ako aj ich vajicka su zakonom chranene, dufam ze s nimi nic nerobis.
ale nikdy som ešte nevydel Jaštericu zelenú:(
ja milujem jašterice lebo sú krásne a mam z nich biele vajíčka
spoznal som ju vdaka azurovomodreho krku… ked som ju po prvykrat uvidel, tak som najprv nevedel co je to za druh…
tak to je fajn, nam ziju pri chate jasterice kratkohlave a slepuchy
tato jasterica zije aj pri nasej chate…