Jašterica zelená – Lacerta viridis (Laurenti 1768)

lacerta-viridis-1Naša najväčšia a jedna z najkrajších jašteríc. V oblastiach jej výskytu je jašterica zelená pre svoju veľkosť a dravosť dôležitým predátorom.

Popis: Tieto teplomilné jašterice sú prekrásne exoticky sfarbené. Ako jedna z mála jašteríc dokáže šplhať po stromoch. Je aktívna cez deň, v letných mesiacoch dopoludnia a navečer. V suchých obdobiach sa aktivita jašteríc znižuje.

Najpresnejším určovacím znakom (hlavne pri mláďatách) sú dva nosné štítky nad sebou a malý záhlavný štítok v tvare trojuholníka. Žiadna iná naša jašterica tieto znaky nemá. Zimu prečkávajú v rôznych dierach v pôde, skalách a stromoch. Diery upchávajú hlinou a iným prírodným materiálom. K zimnému spánku sa ukladajú koncom septembra až v októbri. Mláďatá aj neskôr, keďže potrebujú nabrať čo najviac síl. Na jar sa prebúdzajú neskôr ako iné jašterice, väčšinou až v priebehu apríla.


Jašterica zelená – pohľad A(bok), B(vrch)


Rozšírenie: Žije v južnej a juhovýchodnej Európe a v Malej Ázii. Chýba iba v južnom Španielsku a Portugalsku a na ostrovoch Stredozemného mora. Na východe zasahuje nesúvisle až na ľavý breh Dnepru. Najsevernejšia izolovaná populácia je v nížinách Poľska.


Jašterica zelená – areál rozšírenia v Európe


Biotop: Ide o teplomilnú jaštericu, ktorá vyhľadáva suché, teplé a slnečné biotopy stepného a lesostepného charakteru, ako sú skalnaté a krovinaté stráne s vápencovým a pieskovcovým podkladom, na okrajoch lesov, pastvinách a vinohradoch. V severnej časti areálu obýva nížiny a pahorkatiny, len výnimočne vystupuje nad 600 m n. m.

lacerta-viridis-29
Jašterica zelená – samica


Veľkosť: V dospelosti dorastá do dĺžky 30-40 cm, čo z nej robí našu najdlhšiu a najväčšiu jaštericu. To znamená, že potrebuje aj najväčšie množstvo potravy.


Potrava: Jašterica zelená je dravá, živí sa väčším hmyzom, výnimočne aj inými druhmi jašteríc, mladými vtákmi a drobnými hlodavcami. Mláďatá sa živia drobným hmyzom. Sú známe aj prípady kanibalizmu, keď dospelí jedinci požierajú vlastné mláďatá.


Pohlavie: Samce majú žltozelený chrbát prechádzajúci do bledožltého brucha. Temeno hlavy majú hnedé prípadne olivovozelené. V období párenia majú samce azúrovomodré celé podhrdlie. Samičky mávajú bledšie sfarbenie ako samce. Zelená prechádza od chrbta smerom k bokom do hnedej farby s čiernymi a belavými škvrnami. Farba závisí vo veľkej miere od lokality a veku. Mláďatám ako aj niektorým dospelým jedincom chýba zelené sfarbenie. Sú známe dokonca prípady nálezu úplne čierneho jedinca.

lacerta-viridis-28
Jašterica zelená – krásne vyfarbený samec


Rozmnožovanie: Obdobie párenia začína koncom apríla a môže trvať až do júna. Samce o samičku zúrivo bojujú, dokonca môžu jeden druhému odtrhnúť aj chvost. Počas párenia žije samec so samičkou aj niekoľko dní, pravdepodobne preto aby zabezpečil, že sa nebude páriť s ďalšími samcami. Počas júna a júla (6-8 týždňov od párenia) znáša samica 5 až 25 bielych vajec, ktoré sú 18-20mm veľké. Kladenie vajec môže trvať aj dve hodiny. Vajíčka samica zahrabe na suchom mieste(obyčajne do piesku) a navŕši na ne kôpku až do výšky 7 cm. Podľa teploty sa mláďatá liahnu v auguste až v septembri(cca. 8 týždňov od nakladenia). V chladných rokoch sa môže, vývoj zárodku predĺžiť až do jesene. Zárodok sa potom obvykle podchladí a odumrie alebo sa vyliahne oslabené mláďa, ktoré už nestačí získať dostatočné zásoby na prezimovanie a hynie. Po vyliahnutí merajú cca. 8-10cm a do zimy vyrastú až so 12 cm(aj s chvostom). Jašterice pohlavne dospievajú v 3. roku života.

lacerta-viridis-27
Jašterica zelená – pohľad zblízka

Ochrana: Prežitie jašterice zelenej na väčšine lokalít je neisté pre veľmi silné narušenie biotopov. Základom ochrany jašterice zelenej je uchovanie biotopov, na ktorých druh žije, pred devastáciou a zničením. Početnosť tohto druhu je však v rôznych častiach krajiny značne rozdielna a tým sa líši aj bezprostredný stupeň ohrozenia. V južnej časti svojho areálu je miestami hojná. V texte Bernskej konvencie je zaradená do zoznamu prísne chránených druhov. U malých izolovaných populácií môže byť aj rozsahom malý zásah príčinou rýchleho zániku celej populácie. Príkladom môže byť chov domácich zvierat (napr. mačiek, domácej hydiny, pávov a pod.) na miestach výskytu neveľkých populácií alebo vypaľovanie trávy.


Výskyt u nás: Oblasť rozšírenia sa tiahne od Záhoria cez úpätie Malých Karpát, ktoré zasahuje až k Bratislave. Ďalej na strednom toku Váhu a Nitry a na dolnom toku Hronu. V tejto oblasti sa vyskytuje v súvislom areáli. Na Muránskej planine vystupuje až do výšky 1000 m n. m. Na východe zasahuje do CHKO Vihorlat.


Jašterica zelená – areál rozšírenia na Slovensku


Použitá literatúra: Jozef Ponec: Zo života plazov. Príroda, 1978

Komentáre

 1. mino hovorí:

  tatiana : to bude jasterica zelena a fotky mozete dat na nas facebook

 2. tatiana hovorí:

  My mame v zahrade nadherny parik, velke, dlhe asi 40 cm, samcek zeleny s modrym krkom, samicka zelena, akurat zvlieka kožu. Kazdy den sa nam ukazuju, vyhrievaju sa na drevach alebo kamenoch. Vzdy su si na blizku. Nechytame ich, neplasime, iba sledujeme ako sa im u nas paci a mame z toho radost. Mame plno fotiek ako si samcek chrani a objima samicku, skoda, ze neviem zverejnit..

 3. dusan hovorí:

  Povodne boli v strku na beton. Vybral som co najviac sa dalo. Dufam ze v betone neskoncilo ani jedno.boli az prilis biele a simetricke aby to boli kamene…tak im spravim pekny pelech. A dam vediet ci sa podarilo :)

 4. mino hovorí:

  Najlepsie do 10cm hlbokej piescitej hliny kde sa drzi vlhkost. Jasterica vie najlepsie kde ich zakopat preto je najlepsie ich nechat tam kde ich zakopala

 5. dusan hovorí:

  Napr zabezpecim 1m2 ohradky a zakopem ich 7cm do piesku? Dam plytku misku vody ? Mulc z buriny aby sa tam skryl hmyz? 6ks vajicok. Ci su tohtorocne neviem. Skoda by ich bola.

 6. dusan hovorí:

  Aknajdem vajicka co s nimi prosim?
  Retardovany android mi zmazal dlhu spravu
  Shit android

 7. Ján hovorí:

  Ahojte, prisťahoval som sa do Trnavy a tak by ma zaujímalo, aké druhy batracho a herpetofauny sa tu vyskytujú, Díky.

 8. mino hovorí:

  Super

 9. Rendexo hovorí:

  už aj v Bojniciach od minulého roka pozorujem min 1 kus , no a dnes som videl / žiaľ video sa mi nepodarilo/ znova jedného krásavca asi 40 cm dlhého , najprv som myslel že je to nejaký tropický jašter čo ušiel majiteľovi , vygúglil som a som príjemne prekvapený že je to naša najväčšia jašterica . ak sa mi podarí foto , priložím ho …

 10. Ondrej hovorí:

  Kopal som si v “záhrade” aby som si niečo zasadil a vedla mňa bola jašterica, mala asi 10cm a bola čierno sivo zelená a utekala dosť rýchlo a videl som ju dosť blízko

 11. viliam hovorí:

  ja som si chitil Jastericu

 12. Danjel hovorí:

  kolko sa jasterica zelena doziva?

 13. zuzana hovorí:

  Jasterice jedia hmyz napriklad muchy pavukov.

 14. mino hovorí:

  Cim skor ju pusti, nebudes jej vediet poskytnut adekvatnu starostlivost a cim skor skape. daj jej misku s vodou nech sa trosku zotavi a pusti ju niekde pobliz miesta kde si ju nasiel a kde bude mat nejake ukryty

 15. Robbert hovorí:

  Je to jasterica zelena samec pekny je ich tam viacej…

 16. Robbert hovorí:

  Neska som sa bol prejst a boli tam pohodene pneumatiki a jedna jasterica tam bola prilepena tak som ju odlepil a zobral domou cela je odtej gebuzini a necham ju par tiznou nech sa da dokopi a co zerie nevem vobec.. ked mi mozete poradit