Rozhovor na Rádiu Regina

Rozhovor na Rádiu Regina

V stredu 11.5.2016 vo vysielaní Rádia Regina sme sa rozprávali o hadoch žijúcich na Slovensku v záhradách. Preberali sme prečo by sme ich mali chrániť, príjemné počúvanie.    

[čítať celý článok...]

Naša reportáž o hadoch na TV JOJ

Naša reportáž o hadoch na TV JOJ

V sobotu 16.4.2016  TV JOJ odvysielala v hlavných správach našu reportáž o stretnutiach s našimi hadmi v prírode. Hlavne na jar sa ľudia často stretávajú s hadmi, ktorí sa po zime potrebu

[čítať celý článok...]

Článok o užitočnosti hadov v záhrade

Článok o užitočnosti hadov v záhrade

V týchto dňoch vychádza májové číslo Záhradkár. V tomto čísle nájdete náš článok o užitočnosti hadov pre záhradkárov. Veríme, že aj týmto článkom sa nám podarí zlepšiť obr

[čítať celý článok...]

Korytnačka močiarna, Emys orbicularis (Linnaeus,1758)

emys-orbicularis-3Korytnačka močiarna je jediná korytnačka, ktorá pôvodne žije na našom území. Často býva zaraďovaná medzi “korytnačky prechodného typu”, pretože končatiny sa viac podobajú na suchozemské korytnačky, ale tvar panciera je podobný vodným korytnačkám. Ide o chránený druh (podobne ako všetky naše plazy). Výborne pláva a potápa sa, ale miluje vyhrievanie sa na slnku, na brehoch riek či jazier.


[čítať celý článok...]

Vretenica severná (obyčajná) – Vipera berus (Linné 1758)

vipera-berus-12Vretenica severná (obyčajná) je asi najznámejší a zároveň jediný jedovatý had na Slovenku. Je opradený množstvom povier a bájok, ktoré však nie sú pravdivé a žiaľ prispievajú k tomu, že sa stáva častým terčom útokov ľudí, ktorí sa s ním v prírode, na záhradách či poliach stretávajú. Je to však veľká chyba, lebo tento druh, podobne ako všetky hady, významne znižuje počty hlodavcov.


[čítať celý článok...]

Príznaky a prvá pomoc pri uhryznutí vretenicou severnou

vipera-berus_0Podľa toxikologického centra bolo v rokoch 1999-2005 na Slovensku nahlásených len 11 prípadov osôb uhryznutých vretenicou severnou. Pacientom bola poskytnutá podporná symptomatická liečba bez nutnosti podania séra, čo stačilo na ich úplné zotavenie. Zaujímavé však je, že všetci uhryznutí boli deti a k ich intoxikácii došlo buď z neznalosti, alebo nezdravej suverenity pri neodbornej manipulácii s hadom (Dluhorucký et al. 2000, Valenta 2008).


[čítať celý článok...]

Slepúch lámavý – Anguis fragilis (Linnaeus, 1758)

anguis-fragilis-6Tento beznohý jašter svojím vzhľadom prípomína hada. Častokrát je práve preto nezmyselne zabíjaný, i keď je rovnako ako ostatné jašterice a hady úplne neškodný. Ba naopak všetky hady a jašterice sú užitočné a majú svoju nezameniteľnú úlohu v našom ekosystéme.

[čítať celý článok...]

Jašterica krátkohlavá (obyčajná) stredoeurópska– Lacerta agilis agilis (LINNÉ, 1758)

lacerta-agilis-13Táto jašterica je jedným z najkrajších a najrozšírenejších plazov Európy.[čítať celý článok...]

Užovka stromová – Zamenis longissimus (Laurenti, 1768)

zamenis-longissimusDve storočia pred naším letopočtom bol tento had chovaný v chrámoch ako posvätný živočích. Rimania verili, že sa boh lekárstva Aeskulap objavoval v podobe hada. Znak zdravotníkov dodnes nesie symbol hada obmotaného okolo palice. Tento had bol neskôr určený ako Elaphe longissima. V našich končinách bol rovnako symbolom kultu “hada gazdu”, kedy mal každý gazda v blízkom okolí svojho domu tohto hada.


[čítať celý článok...]

Krátkonôžka štíhla – Ablepharus kitaibelii fitzingeri (MERTENS, 1952)

ablepharus-kitaibelii-3Krátkonôžka je jediný scinkovitý druh plaza žijúci v našich končinách. Vďaka krásnej striebornej farbe tela ho mnohí pokladajú za “klenot” medzi našimi plazmi.[čítať celý článok...]

Jašterica živorodá – Zootoca vivipara (Von Jacquin, 1787)

zootoca-vivipara-4Jašterica živorodá je naša najotužilejšia jašterica. Aby prežila v chladných oblastiach ako jediná z našich jašteríc rodí živé mláďatá.

[čítať celý článok...]

Jašterica zelená – Lacerta viridis (Laurenti 1768)

lacerta-viridis-1Naša najväčšia a jedna z najkrajších jašteríc. V oblastiach jej výskytu je jašterica zelená pre svoju veľkosť a dravosť dôležitým predátorom.

[čítať celý článok...]

Jašterica múrová – Podarcis muralis (Linaeus, 1768)

podarcis-muralis-4Jašterica múrová je štíhly a neobyčajne mrštný druh jašteríc s nápadnou plochou a zašpicatenou hlavou, s dlhým tenkým chvostom, ktorý dosahuje 60-65% celkovej dĺžky tela a dlhými končatinami, vďaka ktorým výborne skáče.[čítať celý článok...]